Co to jest multiroom i jak z niego korzystać?

Przy podpisywaniu umowy o świadczenie usługi telewizji dobrym pomysłem może być zwrócenie uwagi na oferowane przez operatora dodatki. Wśród nich można znaleźć m.in. multiroom. Czym on jest, jakie ma zalety i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Co to jest multiroom?

Co to jest multiroom? To rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest oglądanie jednocześnie kilku różnych kanałów tv, przy wykorzystaniu dwóch lub większej ilości odbiorników. Co niezwykle ważne, jest ono udostępniane na podstawie jednej umowy związanej ze świadczeniem usługi telewizji przez operatora. Bardzo istotne jest to, że w ramach usługi multiroom, niektóre z kanałów można oglądać w jakości HD.

Koszt i podłączenie multiroomu

Po wskazaniu operatorowi, że chce się skorzystać z takiego dodatku jak multiroom, otrzymuje się odpowiednią liczbę dekoderów dodatkowych. W takim przypadku trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami, aczkolwiek nie są one wysokie. Przykładem jest tutaj operator INEA, u którego multiroom kosztuje 14,90 zł miesięcznie przy podłączenia jednego dodatkowego odbiornika.

Wiele osób, które decydują się na multiroom, bardzo często zadaje sobie jednak pytanie o to, czy będą go w stanie podłączyć. Nie należy to jednak do najtrudniejszych zadań.

W przypadku zwykłej instalacji kablowej (czyli takiej, gdzie do mieszkania dochodzi kabel antenowy) konieczne jest podpięcie do niej podstawowego dekodera, a następnie, przy wykorzystaniu rozgałęźnika, podzielenie sygnału na odpowiednią liczbę dodatkowych dekoderów znajdujących się w innych pokojach. Co niezwykle ważne, nie trzeba takiej instalacji konfigurować samodzielnie.

Operatorzy zwykle oferują dodatkową usługę montażu. Ich technicy podłączają wówczas rozgałęźniki, a także doprowadzają kabel do poszczególnych urządzeń i dokonują instalacji dekoderów. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dekoderów. Dostępne są tutaj dwie opcje zainstalowania multiroomu. Pierwsza z nich polega na podłączeniu do głównego dekodera kabla antenowego i założeniu nań rozgałęźnika. Następnie jeden kabel wpisany jest do podstawowego, a drugi do dodatkowego dekodera.

Drugim rozwiązaniem jest modem światłowodowy – łączy się nim z dekoderem, z wykorzystaniem specjalnego kabla Ethernet. Ostatnim krokiem jest podłączenie dekodera do telewizora.

Zalety multiroomu

Wiele osób nie wie, co to jest multiroom i jakie posiada on zalety. Tymczasem, jest to dodatek, dzięki któremu unika się konfliktowych sytuacji związanych z kłótniami o pilota. Pozwala on na oglądanie jednocześnie dwóch programów telewizyjnych.

Doskonałym tego przykładem jest sytuacja, w której męska część domowników zainteresowana jest mistrzostwami świata w siatkówce, a damska – obejrzeniem premiery filmowej, z kolei dzieci – bajkami na swoich ulubionych kanałach kreskówkowych. Co więcej, dzięki usłudze multiroom można także zapisać dany program i odtworzyć go na drugim lub trzecim odbiorniku, gdy pierwszy jest zajęty. Wystarczy zdecydować się na dekoder z nagrywarką PVR.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here