Czym jest neuropatia alkoholowa?

0
613

Każdy wie, że alkohol w dużych ilościach może być szkodliwy. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób wpływa ta substancja na organizm człowieka. Dotyczy to zwłaszcza efektów wieloletniego picia, które przybierają bardzo różne formy. Wśród nich jedną z najpoważniejszych jest neuropatia alkoholowa, która zawsze powinna być znakiem ostrzegawczym.

Czym jest neuropatia alkoholowa? Otóż jest to schorzenie, wynikające z postępującego alkoholizmu, który powoduje powstanie poważnych niedoborów w organizmie. Niedobory te dotyczą przede wszystkim witamin z grupy B, które są wypłukiwane z organizmu alkoholika podczas jego regularnego picia. Witaminy z grupy B są jednak niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zwłaszcza układu nerwowego. Na dodatek wieloletnie spożywanie alkoholu bezpośrednio niszczy nerwy, co w połączeniu z niedoborami witamin powoduje neuropatię alkoholową.

Objawy neuropatii alkoholowej początkowo są trudne do zauważenia. Zazwyczaj opisywane są jako pieczenie w kończynach. Jednakże jeżeli nie rozpocznie się leczenie neuropatii alkoholowej, choroba ta bardzo szybko postępuje. Nerwy w całym organizmie zaczynają ulegać coraz to gorszym uszkodzeniom. Odruchy głębokie zanikają, władza nad kończynami jest osłabiona, przez co chodzenie staje się coraz trudniejsze. Skurcze mięśni oraz problemy z trzymaniem moczu także są bardzo częste. Jednakże objawy neuropatii alkoholowej są trudne do jednoznacznego stwierdzenia. Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, dużo zależy od indywidualnego przypadku.

Bardzo często choroba ta jest niezauważalna przez wiele lat zanim jeden z objawów zaczyna na tyle wpływać na funkcjonowanie, że nie da się go zignorować. Jednakże ze względu na to, że neuropatia alkoholowa występuje u osób silnie uzależnionych, jej rozpoznanie i leczenie często jest zaniedbywane. Na dodatek leczenie neuropatii alkoholowej to tak naprawdę leczenie alkoholizmu. Nie ma bowiem innych opcji poza zaprzestaniem picia. Dostarczenie brakujących składników, takich jak witaminy B, może być pomocne. Jednakże objawy neuropatii alkoholowej znikają dopiero po tym, jak nerwy mają szansę się zregenerować. Nie jest to możliwe jeżeli ktoś wciąż przyjmuje ogromne ilości alkoholu, który nieustannie niszczy układ nerwowy.

Zatem warto wiedzieć czym jest neuropatia alkoholowa i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza jeżeli pojawi się taka diagnoza. W wielu przypadkach diagnoza ta działa jako znak ostrzegawczy, który motywuje do wprowadzania zmian do swojego życia.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/polineuropatia-alkoholowa-czym-jest-przyczyny-objawy-i-leczenie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here