Czym jest spinning

Spinning to jedna z metod wędkarskich, która cieszy się wielką popularnością w Polsce. Wykorzystywana jest zazwyczaj do połowu drapieżnych ryb, takich jak: szczupaki czy sandacze, a niezbędnym sprzętem do tego typu wędkarstwa, jest specjalna wędka spinningowa. Jak wybrać idealną wędkę i co dokładnie oznacza termin spinning?

Spinning – połów ryb drapieżnych

Metoda ta polega na połowie ryb drapieżnych za pomocą specjalnego sprzętu i z wykorzystaniem odpowiedniej techniki. Ważne jest to, by nadać przynęcie ruchy, które sugerują osłabienie lub chorobę małej ryby, a co za tym idzie, zachęcić drapieżnika do ataku. Można wykonywać wabiące ruchy, dzięki podrygiwaniu szczytówką i zakłócaniu zwijania żyłki. Często wykorzystywaną metodą jest również tzw. jigowanie, czyli opuszczanie przynęty na dno akwenu, wykonywanie kilku ruchów i gwałtowne jej podrywanie. Najchętniej wybierają ją wędkarze, którzy chcą złapać sandacze lub okonie. Aby móc wędkować z wykorzystaniem tej metody, potrzebujemy wędziska, kołowrotka oraz całej gamy przynęt, które będą przeznaczone właśnie do tego typu wędkarstwa. Powinny charakteryzować się one niezwykłą wytrzymałością, w innym przypadku silny drapieżnik może uszkodzić sprzęt przy połowie.

Jak wybrać wędkę do spinningu?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje takiego połowu – z brzegu akwenu lub łódki, która się na nim znajduje. Wędki spinningowe muszą być dostosowane to tego, jak zamierzamy wędkować. Ważne jest jednak to, by zapewniała jak największą swobodę ruchu. Musi być elastyczna, lekka oraz wytrzymała na ruchy ryb drapieżnych i energiczne pociągnięcia wędkarza. Jeśli przygotowujemy się do łowienia z brzegu, kije powinny mieć długość od około 2,4 m do nawet 3 m, krótsze wędziska sprawdzą się w przypadku połowów z łodzi. Tu najważniejsze jest to, by dobrze czuć przynętę i mieć możliwość szybkiego i prostego podbierania ryb przy burcie łódki. W przypadku, gdy przygotowujemy się do spinningu okoni i kleni, warto zainwestować w wędkę, która ma ciężar wyrzutu od 3 do 17 g.

Osoby początkujące mogą zacząć od wędek za około 200 zł, dzięki czemu będą mogły poćwiczyć umiejętności i sprawdzić, czy ta metoda jest dla nich odpowiednia bez wydawania dużej kwoty. Profesjonaliści powinni postawić na sprzęt znanych i renomowanych marek, który spełni ich oczekiwania i nie zawiedzie w przypadku siłowania się z dużym drapieżnikiem. Oprócz wędki spinningowej potrzebne będą również różnego rodzaju wabiki – żywe lub te w postaci sztucznej przynęty. W tym celu możemy użyć woblerów, obrotówek, blach, twisterów lub ripperów i wahadłówek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here