Drzwi harmonijkowe do domu

Taras to swoiste przedłużenie powierzchni domu, a komunikacja między tymi pomieszczeniami powinna być swobodna i praktyczna. Mimo, że okna harmonijkowe są rzadko spotykane w domowych realiach, to każdemu, kto się na nie zdecyduje, mogą przynieść wiele satysfakcji i korzyści. Z czego wynika ten niedoceniany fenomen?

Polskie realia w śródziemnomorskim stylu

Coraz częstszym stylem, na jakim wzoruje się nowoczesne budownictwo są przestronne, otwarte i jasne domy, zachowane w tonie śródziemnomorskich lub skandynawskich klimatów. Fasada budynków upiększana jest efektywnymi oszkleniami, które nieraz zapełniają całą długość ściany. To dzięki nim możliwe jest przenoszenie pokojowego życia w ogrodowy krajobraz i cieszenie się naturą podczas chwil odpoczynku, lub spędzania czasu w towarzystwie przyjaciół. Najczęściej wybieranymi modelami okien tarasowych są drzwi otwierane lub przesuwne. Każda z propozycji posiada swoje wady i zalety, o których wspomina portal http://oknotest.pl/.

Czym są drzwi harmonijkowe?

Interesującą alternatywą dla okien otwieranych lub przesuwnych są drzwi harmonijkowe do domu. Mechanizm dobrze znany – zastosowanie niekoniecznie. Mimo rosnącej odwagi inwestorów, którzy lubią prezentować w stworzonych przez siebie nieruchomościach nowinki i ikony wyznaczające trendy, to drzwi o systemie harmonijki wciąż nie zyskały jeszcze dostatecznej popularności, która notabene się im należy. Dlaczego?

Okna z mechanizmem harmonijki to układ zespolonych z sobą elementów oszklenia, które są ciągiem łańcuchowym. Kiedy pojawia się chęć posiadania dużej powierzchni stolarki okiennej, szybko okazuje się, że jej gabaryt ograniczony jest mechanizmem. Przestrzenne profile, osadzone w ramach ważą bardzo dużo, a urządzenie napędzające je do ruchu ma ograniczoną siłę nacisku. Drzwi harmonijkowe jako zespół wielu, połączonych z sobą szyb, odciążają wagę całkowitą przeszklenia, dlatego ich łączna długość na ścianie budynku może dochodzić nawet do 14 metrów. Praktyczność sprzętów wyznaczają jednak ich możliwości otwierania, które mają gwarantować jak największą powierzchnię komunikacyjną między domem, a tarasem. W tej kategorii drzwi harmonijkowe także górują nad tradycyjną stolarką. Kiedy okna otwierane lub przesuwne zbudowane są zazwyczaj z jednej części stałej, to harmonijka tarasowa odznacza się w całości ruchomym mechanizmem, który zapewnia otwarcie całej długości okiennej.

Maksimum szyby, minimum zajętego miejsca

Nie można także nie ująć zalet, jakie drzwi harmonijkowe przynoszą w użytkowaniu wewnętrznym pokoju. Drzwi otwierane tradycyjnie wymagają przestrzeni wewnątrz pomieszczenia, a im większe skrzydło, tym więcej zajmie miejsca po otwarciu. System składanej harmonijki zaś pozwala na całkowite złożenie jej, zajmując minimum miejsca w środku pokoju. Nie ma zatem konieczności przesuwania mebli, lub takiej aranżacji przestrzeni, aby pamiętać o udostępnianiu powierzchni przed chęcią wyjścia na taras.

Właściwości drzwi harmonijkowych

Obawą, jaką może budzić zakup drzwi harmonijkowych na potrzeby własnej nieruchomości jest ich ergonomia. Jedną z przesłanek, dyktujących zakup okien i drzwi jest ich przepuszczalność cieplna, termoizolacja lub dźwiękoszczelność. Pytaniami nasuwającymi się na myśl są „czy system łączeń poszczególnych elementów okien zapewnia wszystkie, pożądane parametry?”. Jak wskazują dotychczasowe testy, jakość wykonania, poparta prawidłowym montażem sprawiają, że właściwości okien harmonijkowych nie różnią się od tradycyjnych drzwi balkonowych HST. Ponadto, producenci oferują ciche i funkcjonalne profile, ograniczające do minimum użycie framug, szyn i elementów ścienno-podłogowych, a wybór klientów może dotyczyć modeli nisko- lub bezprogowych.

Latem taras tętni życiem, a nieustanna komunikacja między nim a pomieszczeniem mieszkalnym nie powinna stwarzać barier. Im więcej miejsca, tym bardziej jest ono doceniane. Dlatego właśnie drzwi harmonijkowe, choć jeszcze niedoceniane, to odznaczające się wieloma walorami i funkcjonalnością, które mogą przyczynić się do polepszenia warunków mieszkalnych.

Więcej o drzwiach harmonijkowych dowiesz się ze strony http://oknotest.pl/okna-energooszczedne/drzwi-harmonijkowe-jako-wyjscie-na-taras-lub-balkon

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here