Fotowoltaika

Panele słoneczne są coraz częściej instalowane na dachach domów jednorodzinnych oraz powierzchniach przedsiębiorstw. Dowiedz się więcej na temat fotowoltaiki: ceny, korzyści, dofinansowania. Sprawdź, czy warto zamontować własne panele i cieszyć się ekologicznym prądem.

Korzyści płynące z paneli fotowoltaicznych

Użytkownicy paneli słonecznych decydują się na nie przede wszystkim ze względu na oszczędności. Szacuje się, że rachunki za prąd ulegają obniżeniu nawet o 90-95%, pozwalając na samodzielne dostarczanie energii do wszystkich urządzeń domowych lub firmowych. Wydajność paneli zależy od profesjonalnego projektu, który uwzględnia potrzeby i parametry obiektu. Niezaprzeczalną zaletą posiadania własnej elektrowni słonecznej jest niezależność energetyczna – kiedy instalacja produkuje prąd, właściwie niepotrzebne jest zasilanie z zewnątrz. Właściciel nie musi już myśleć o podwyżkach i awariach ze strony zakładu.

Fotowoltaika – cena

Montaż paneli słonecznych nie należy do najtańszych. Choć wiele osób interesuje własna fotowoltaika, cena, jakiej się spodziewają, odkłada decyzję w czasie. W rzeczywistości jednak trzeba pamiętać, że panele są inwestycją długoterminową i ich koszt z pewnością zwróci się w ciągu kilku lat – maksymalnie dziesięciu. W przypadku najlepszych ogniw fotowoltaicznych i fachowego montażu, instalacja działa wydajnie przez co najmniej ćwierćwiecze – więc co najmniej dwa razy tyle.

Ze względu na ekologiczne korzyści, jakie niesie fotowoltaika, cena może być obniżona również dzięki dofinansowaniu. Programy rządowe uwzględniają częściowy zwrot kosztów poniesionych za różne działania na rzecz środowiska, uwzględniające korzystanie ze źródeł odnawialnych. Przykładowo, o uczestnictwo w programie „Mój Prąd” mogą się starać osoby fizyczne, które zakładają panele na użytek gospodarstwa domowego. Mogą odzyskać nawet połowę wkładu własnego, jednak nie więcej niż 5000 zł. Innym sposobem obniżenia kosztów jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która może przynieść jeszcze większe oszczędności.

Wybór odpowiedniej firmy

Pozostając w temacie finansów – wiele firm specjalizujących się w fotowoltaice oferuje wsparcie w dopełnieniu formalności związanych z dotacjami. Jeśli okazuje się to dogodnym rozwiązaniem – proponuje korzystne kredytowanie lub leasing. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego projektu fotowoltaiki – cena jest również ustalana w oparciu o zastosowane rozwiązania. Warto zwrócić się do firmy z doświadczeniem, która może pochwalić się wieloma zrealizowanymi instalacjami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here