stojak na nuty

Zarówno początkujący instrumentaliści, jak i osoby z wieloletnim doświadczeniem, potrzebują odpowiednio dopasowanych pulpitów. Ich wybór będzie miał duży wpływ na komfort grania i wyrobienie odpowiednich nawyków. Wśród stojaków na nuty odnaleźć można wiele rodzajów akcesoriów dopasowanych do różnych sytuacji. Jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Pulpity dla początkujących muzyków

Uczniowie szkół muzycznych i osoby rozpoczynające naukę gry na instrumencie, powinny przywiązać do tego wyboru szczególną wagę. Dopasowany do zapotrzebowania pulpit umożliwi przyjmowanie odpowiedniej pozycji w czasie grania. To wyjątkowo istotne dla wyrobienia dobrych nawyków związanych z trzymaniem instrumentu. Model, z którego kartki będą często spadały, mógłby zniechęcić młodych adeptów do ćwiczeń. Dlatego ważne jest, aby było to akcesorium stabilne, które przytrzyma zeszyty nutowe w jednym miejscu. Odpowiednio dopasowany stojak na nuty powinien więc posiadać solidną podstawę. Szczególnie ważna jest możliwość regulacji wysokości statywu i kąta nachylenia pulpitu. Ważne, aby dany model posiadał dodatkowe wąsy, poprzeczki lub klamry, które przytrzymają kartki. Pulpit wykorzystywany w domu lub klasie powinien posiadać duży blat, na którym można umieścić całe książki z nutami. Jeżeli nie będzie nigdzie przenoszony, warto przywiązać większą uwagę do jego stabilności niż ciężkości.

Praktyczne modele koncertowe

Nieco inne właściwości powinny charakteryzować stojak na nuty zabierany na koncerty. Wraz z postępami w nauce gry, instrumentaliści często podejmują aktywność zespołową lub solową związaną z występami. W takich sytuacjach, koniecznym okazuje się być zaopatrzenie w lekki, składany pulpit. Ważne jest, aby noszenie go ze sobą na próby i koncerty nie było uciążliwe. Bez problemu odnaleźć można stojaki na nuty, które po złożeniu posiadają bardzo kompaktowe wymiary. Często dołączone są do nich również ułatwiające noszenie pokrowce. W przypadku takich akcesoriów, szczególną uwagę należy poświęcić temu, aby były lekkie. Zaleca się jednak wybierać modele dobrej jakości. W tej kategorii odnaleźć można bowiem przedmioty, które łatwo mogą ulec wygięciom i zniszczeniu. Zbyt mało stabilne akcesorium o niewielkiej masie nie sprawdzi się również na występach plenerowych. Stojak na nuty wykorzystywany w takich sytuacjach powinien posiadać stabilną podstawę. Wyjątkowo ważne są tutaj również wszystkie elementy przytrzymujące nuty w miejscu. Odpowiednio dopasowany pulpit w znacznym stopniu wpłynie na komfort grającej osoby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here