Jak karmić rasowego kota

Koty rasowe z reguły są nieco delikatniejsze niż zwykłe dachowce. Mają też skłonności do zapadania na określone choroby. Właśnie dlatego potrzebują one szczególnego żywienia. Jak skonstruować dietę dla takiego zwierzaka? Jaka karma dla kotów będzie właściwa dla rasowców? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kot, czyli prawdziwy mięsożerca

Zarówno w odniesieniu do żywienia kotów rasowych, jak i zwykłych dachowców, istnieją pewne, wspólne reguły, których należy się trzymać. Pierwszą i podstawową zasadą jest natomiast to, iż kot jest mięsożercą i mięso jest konieczne w jego diecie. Dobra karma dla kotów powinna więc zawierać właściwe proporcje białka, tłuszczów, węglowodanów, minerałów i witamin. W kociej diecie powinno być najwięcej białka i tłuszczów, które dbają o jego prawidłowy rozwój i optymalną dawkę energii. W karmie dla kotów najmniej powinno się natomiast znajdować węglowodanów. Koci organizm nie potrafi bowiem pozyskiwać energii z węglowodanów. To w zasadzie puste kalorie, których nadmiar osadza się w postaci tkanki tłuszczowej.

Co powinien jeść kot rasowy?

A czy żywienie kota rasowego powinno różnić się od żywienia zwykłego mruczka? Na pewno niektóre rasy mają pewne, szczególne wymagania i zapotrzebowania. Przed ułożeniem kociej diety warto zatem trochę na ten temat poczytać. Nie zaszkodzi też zasięgnąć rady specjalisty – weterynarza. Na szczęście w sklepach znajdziemy szczególną karmę, przeznaczoną dla kotów rasowych. Czasem wyróżnia się określone rasy, czasem jest to po prostu karma dla kotów rasowych, wzbogacona o dodatkowe składniki odżywcze i minerały. Znajdziesz ją zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Oczywiście szerokim łukiem należy jednak omijać zwykłe markety i dyskonty. Tamtejsze karmy dla kotów zawierają bowiem kiepskiej jakości składniki i wiele sztucznych dodatków.

Czy kota można karmić psią karmą?

Wiele osób zadaje również pytanie, czy rasowego kota można karmić jedzeniem dedykowanym rasowym psom? Odpowiedź brzmi – nie, pod żadnym pozorem. Koty mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe, niż psy. Przede wszystkim koty są typowymi mięsożercami i ich posiłki powinny bazować głównie na mięsie albo rybach. Z kolei psy muszą w swojej karmie mieć również określone składniki pochodzenia roślinnego. Najczęściej do psich posiłków dorzuca się kaszę albo ryż, a także warzywa i owoce. Nie jest to jednak pożywienie, które powinno być spożywane przez koty. Karma dla kotów ma więc zupełnie inne proporcje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here