Jak kocimiętka oddziałuje na koty?

0
974

Kociak zaczyna niespodziewanie miauczeć, pragnie czułości i niekiedy staje się wyjątkowo pobudzony? Prawdopodobnie, efektem takiego zachowania jest kocimiętka, której zapach jest dla kociaków szczególnie interesujący. Choć roślina wywodzi się z krajów basenu Morza Śródziemnego, w Polsce bardzo często można spotkać ją w ogrodach czy na łąkach. Jej cechą charakterystyczną są drobne, sercowate listki i kwiatki w kolorze niebieskim, różowym, fioletowym lub białym. Jednak najważniejszą właściwością jest ta, w jaki sposób oddziałuje na kota. Kocimiętka bowiem przyczynia się do uwalniania feromonów szczęścia, ale co ciekawe – nie oddziałuje na każdego kota w ten sam sposób. O ile u niektórych pobudza konkretne obszary mózgu, na inne pozostaje obojętna. I tak naprawdę do dziś nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje…

Gdy na horyzoncie pojawi się kocimiętka

Kocimiętka w zaskakujący sposób wpływa na zachowanie kotów. Zwierzaki zaczynają się w niej tarzać, gryźć listki, a nawet je lizać. Dzieje się tak ze względu na emitowaną przez nią substancję pobudzającą ich czynności płciowe. Efekty jej działania nie są długotrwałe. Zazwyczaj kociak pozostaje pod jej wpływem przez około 10 minut. Po upływie tego czasu nie przejawia zainteresowania rośliną, aby za kilka godzin na nowo oddać się jej urokowi. Równie interesująco wyglądają efekty, gdy kot zje kocimiętkę. Jest wtedy wyraźnie odprężony i rozluźniony.

Kocimiętka i jej wpływ na kota

Roślina zawiera kocie feromony, które pobudzają mózg tych zwierzaków, uwalniając w nich podobne reakcje do tych, jakie można zaobserwować podczas czynności płciowych. To dlatego będący pod działaniem kocimiętki zwierzak może intensywnie zacząć miauczeć, mruczeń, domagać się czułości, a nawet… gonić niewidzialną dla człowieka ofiarę.

Czy oddziałuje w ten sam sposób na wszystkie koty?

Otóż, jak się okazuje – nie. I to jest w tym wszystkim najbardziej zaskakujące. Nie wszystkie kociaki są podatne na działanie kocimiętki. Obojętność na tę roślinę najprawdopodobniej dotyczy tych zwierząt, które nie posiadają receptorów odpowiedzialnych za jej reakcję. Z całą pewnością kocimiętka nie powoduje zainteresowania także u małych kociąt. Wrażliwość na nią przychodzi z czasem i najczęściej pojawia się w sytuacji, kiedy zwierzak osiąga dojrzałość płciową.

Pozytywne właściwości działania tej rośliny można wykorzystać, gdy chcemy przyzwyczaić  zwierzę do zabawek, a także aby polubiło nowe miejsce. Kocimiętka to także polecany pomysł jako nagroda w nauce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here