Jak zatroszczyć się o ogród

Piękny, cieszący oczy i zadbany ogród wymaga naszej stałej troski, bo w przeciwnym razie zacznie wymykać się spod kontroli, czego oznaką będzie za wysoka trawa, mnóstwo chwastów i pokrywających coraz większą powierzchnię liście. Musimy więc stale trzymać rękę na pulsie, regularnie wykonując prace ogrodowe. Jakie narzędzia szczególnie są do tego przydatne?

Nim kupimy narzędzia

Chociaż praca w ogrodzie nie trwa cały rok, lecz przez kilka miesięcy to warto zaopatrzyć się w narzędzia, które posłużą nam znacznie dłużej niż jeden sezon. Nie powinniśmy sugerować się tylko ceną, bo w obecnych czasach, gdy naokoło promocyjne ceny, także narzędzia można kupić okazyjnie. Czy będą jednak funkcjonalne, lekkie, dobrze leżące w dłoniach? Czy raczej toporne, ciężkie i podatne na uszkodzenia?

W nowoczesnych sprzętach stosuje się rozwiązania konstrukcyjne jak odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz ostrza sekatorów, co pomaga w szybszej, bardziej wydajnej pracy. Wykorzystywane do ich produkcji jakościowe tworzywa sztuczne są odporne na wszelkie uderzenia, ale też wgniecenia i łamanie. Wyróżnia się tu szczególnie poliamid, włókna węglowe i duraluminium. Jeśli więc zależy nam na narzędziach wszechstronnych i długowiecznych, warto poszukać tak solidnie wykonanych produktów.

To, co niezbędne w każdym ogrodzie

Oczywiście, nie da się pracować w ogrodzie bez szpadla i łopaty, które służą do większości zadań, czyli kopania i usuwania nadmiernej ilości ziemi. To samo powiemy o grabiach, bo dzięki nim szybko i skutecznie pozbędziemy się liści oraz trawy. Nie może zabraknąć konewki lub węża ogrodowego, za sprawą których podlejemy wszystkie uprawy. Przydatne są również nieduże łopatki do sadzenia, pazurki do spulchniania gleby na grządkach i doniczkach, jak również motyka do usuwania chwastów. Do żywopłotów zalecane są sekatory ręczne – małe do przycinania cienkich pędów, a do większych gałęzi czy żywopłotu – oburęczne.

Jeśli zaś mamy większy areał to koniecznie zainwestujemy w elektryczne nożyce, którymi szybciej i bez wysiłku poradzimy sobie z żywopłotem. Przy okazji trzeba kupić przedłużacze i rozgałęziacze, które pomogą nam dotrzeć ze sprzętem w każde miejsce ogrodu, np. przedłużacz 20 m pomarańczowy bez uziemienia lub bęben z 4 gniazdami. Dopełnieniem będzie kosiarka – najlepiej spalinowa i oczywiście taczka – często niedoceniana, ale bez niej praca w ogrodzie jest mocno utrudniona.

Te podstawowe narzędzia pozwolą nam pielęgnować ogród, sprawiając, że z każdym dniem będzie robił się piękniejszy. W tak uporządkowanym miejscu miło wypoczywać, korzystając z cudownej letniej aury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here