Jakie są skutki obniżonego poziomu elektrolitów?

Elektrolity to substancje ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tracimy je głównie w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego lub intelektualnego. Sprawdź, jakie są skutki nieprawidłowego poziomu elektrolitów.

Czy wiesz, jak uzupełnić elektrolity i czym nawodnić organizm? Najlepsze efekty przynosi picie wody mineralnej małymi łyczkami przez cały dzień, a w trakcie wzmożonego wysiłku – elektrolity do picia.

Elektrolity i ich funkcje

Skutki obniżonego poziomu tych substancji są różnorakie, gdyż każdy elektrolit odpowiada za inne procesy. Warto też wiedzieć, jak uzupełnić elektrolity, gdy ich poziom jest niski, a Ty odczuwasz znużenie i zmęczenie.

  • Potas – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Odgrywa istotną rolę w procesie utrzymania ciśnienia krwi na właściwym poziomie oraz wspomaga pracę serca.
  • Magnez – pierwiastek ten przyczynia się do utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych i pomaga utrzymać metabolizm energetyczny na prawidłowym poziomie. Pomaga też układowi nerwowemu oraz mięśniom w prawidłowym działaniu, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia.
  • Wapń – przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni, utrzymania metabolizmu energetycznego na odpowiednim poziomie, utrzymania procesów przekazywania impulsów nerwowych oraz odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych.
  • Sód wraz z chlorkiem to najbardziej aktywne osmotyczne składniki płynu międzykomórkowego. Sód jest głównym elektrolitem, który bierze udział w regulacji nawodnienia organizmu, a chlorki wspierają proces trawienia i biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku.

Objawy obniżonego poziomu elektrolitów

Do najbardziej typowych skutków nieprawidłowego poziomu elektrolitów oraz niewystarczającego nawodnienia należą znaczne pogorszenie samopoczucia, a w skrajnych przypadkach zawroty głowy. Obniżony poziom elektrolitów może także prowadzić do pogorszenia siły mięśniowej organizmu. Na brak odpowiedniej równowagi elektrolitowej jesteśmy narażeni zwłaszcza w czasie intensywnego treningu lub długotrwałego wysiłku fizycznego, podczas wytężonej aktywności intelektualnej oraz w czasie upałów.

Jak uzupełnić elektrolity?

Pamiętaj, że stężenie elektrolitów w organizmie nie jest stałe, dlatego trzeba je uzupełniać. Podczas wytężonej pracy fizycznej lub intelektualnej dobrze sprawdzą się elektrolity do picia, a w ciągu dnia picie wody mineralnej małymi łyczkami. Unikaj także tych napojów, które mogą wypłukiwać cenne pierwiastki z twojego organizmu. Należą do nich alkohol, kawa i napoje energetyczne. Każdą porcję takiego napoju musisz uzupełnić dodatkową szklanką płynu, który pozytywnie wpłynie na równowagę organizmu. Mogą to być właśnie elektrolity do picia albo woda mineralna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here