Na czym polega praca wedding plannera

Wedding planner przez wielu specjalistów uważany jest za zawód przyszłości. Ślub to wielkie wydarzenie, którego organizacja wymaga nie tylko zaangażowania, ale także wiedzy i doświadczenia. Niestety większość Par nie ma czasu, aby poświęcić się organizacji wesela kosztem innych obowiązków. W tym miejscu pojawia się osoba wedding plannera. Jeśli masz zmysł organizatora i zastanawiasz się nad pracą w tym zawodzie, to koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł.

Czym charakteryzuje się praca wedding plannera?

Musisz zdać sobie sprawę, że ślub to nie tylko wybieranie wzorów zaproszeń i bukietu dla Panny Młodej. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga świetnej koordynacji wielu działań. Ta układanka ma dużą liczbę elementów, które należy dopasować tak, aby stworzyły spójną całość.

Osoba pracująca jako wedding planner musi mieć umiejętności związane z doskonałą organizacją pracy oraz zdolności negocjacyjne. Wedding planner powinien wiedzieć jacy podwykonawcy będą potrzebni do organizacji całej uroczystości. Konsultant ślubny pełni rolę doradcy, negocjatora, eksperta, a nawet psychologa. Wedding planner musi mieć w małym palcu trendy, tradycje ślubne oraz zasady savoir-vivre. Kluczem do sukcesu jest w tej pracy umiejętność planowania, zarządzania określonym budżetem, przewidywania oraz zapobiegania problemom. Konsultant ślubny musi mieć wysoką odporność na stres. Od jego opanowania i „chłodnej głowy” zależy szybkość i skuteczność rozwiązywania problemów. A te pojawiają się w zasadzie przy każdej ceremonii ślubnej. Dyspozycyjność, prawo jazdy oraz znajomość języków obcych to kolejne pozycje na długiej liście umiejętności, jakie są wymagane od wedding plannera.

Jak wygląda codzienna praca wedding plannera?

Konsultant ślubny jest w dużej mierze organizatorem. Jego praca polega na koordynacji wielu działań. Pamiętaj, że pracując jako wedding planner, możesz mieć jednocześnie „pod opieką” przygotowania do kilku ceremonii. A to naprawdę wymaga dużych umiejętności organizacyjnych.

Praca konsultanta ślubnego to także nieustanna nauka. Wszakże trendy ślubne zmieniają się równie często jak „modowe”. Nie ma jednego szablonu, według którego organizuje się ślub i wesele. Każda Para ma nieco inne oczekiwania. Każda para liczy także na cenne wskazówki od osoby, która w tej tematyce ma dużo większe doświadczenie. Dlatego właśnie wedding planner musi także wykazywać się asertywnością. Nie każda wizja Młodej Pary może zostać zrealizowana. Nie każda będzie też pasować do konwencji wesela. Konsultant ślubny musi wytłumaczyć i wyperswadować pomysły, które mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ceremonii.

Jaką szkołę trzeba ukończyć, żeby zostać wedding plannerem?

Na polskim rynku nie ma szkół, które przygotowują do zawodu wedding plannera. Nie oznacza to jednak, że każdy konsultant ślubny musi działać po omacku. Jeśli chcesz zostać wedding plannerem, to warto postawić na szkolenia, które są organizowane m.in. przez firmę EMTG. W ramach szkolenia możesz otrzymać dostęp do branżowej wiedzy na temat aktualnych trendów panujących na rynku ślubnym. Szkolenie pozwala także przyswoić praktyczne umiejętności w zakresie organizacji ślubów i wesel. Bardzo ważną częścią szkolenia są także aspekty formalno-prawne związane z ceremonią ślubu cywilnego, kościelnego czy międzynarodowego.

Jeśli chcesz odbyć szkolenie, które kończy się zdobyciem certyfikatu Stowarzyszenia Branży Eventowej SBE, to koniecznie wejdź na stronę emtg.pl. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat terminów oraz planu szkolenia dla przyszłych wedding plannerów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here