Orzechy makadamia

Na rynku mamy dostępnych wiele gatunków orzechów. Powinny one gościć w naszej diecie, choć z umiarem, ze względu na kaloryczność. Właściwości poszczególnych gatunków są jednak nieocenione, a zarówno ciekawym smakiem, jak i walorami zdrowotnymi wyróżniają się orzechy makadamia. Gdzie znajdują swoje zastosowanie i jakich składników dostarczają organizmowi?

Właściwości i wartości odżywcze

Orzechy makadamia to dla nas egzotyczny gatunek, który wyróżnia się delikatnym, maślanym smakiem, okrągłą i twardą łupiną. Jednak nie tylko ich wygląd oraz smak są warte uwagi. Chodzi przede wszystkim o właściwości odżywcze, choć z ich spożywaniem nie można przesadzać, bo to gatunek należący do najtłustszych spośród znanych nam orzechów. W 100 g tych egzotycznych przekąsek o okrągłym kształcie, znajduje się ponad 700 kcal.

Taka kaloryczność wynika z wysokiej zawartości tłuszczów, przede wszystkim nienasyconych. Są to tłuszcze niezbędne dla naszego organizmu, a regularnie dostarczane wpływające na ogólną poprawę zdrowia. Ponadto w składzie makadamia znajdujemy witaminy A, z grupy B oraz witaminę E, a także szereg składników mineralnych. Do najważniejszych z nich należy potas, który odpowiada za regulację ciśnienia we krwi. Obecny w orzechach fosfor jest niezbędny, by mieć zdrowe kości, zaś niacyna wspiera prawidłową pracę układu nerwowego. Pozostałe minerały, które tu znajdujemy, to cynk, wapń, żelazo i magnez.

Jak działają orzechy makadamia?

Orzechy makadamia, dostępne np. w SklepAgnex, ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu dobrego cholesterolu oraz obniżanie poziomu złego cholesterolu. Wykazują również działanie antyoksydacyjne. Chronią organizm przed wolnymi rodnikami i ograniczają ich wytwarzanie, dzięki czemu opóźniają procesy starzenia i pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem.

Zawarte w tych orzechach minerały korzystnie oddziałują na układ szkieletowo-mięśniowy. Nie pozostają obojętne dla kondycji skóry, włosów i paznokci. To właśnie ich skład sprawia, że powinny znaleźć się w diecie osób otyłych, zmagających się z problemami po stronie układu sercowo-naczyniowego, cierpiących na anemię oraz u pacjentów w okresie rekonwalescencji. Wysoka wartość odżywcza pozwala poprawić kondycję organizmu osłabionego, przemęczonego i niedożywionego.

Makadamia w kosmetyce

Z orzechów makadamia pozyskiwany jest olej, głównie ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych. Znajdujemy go zatem w wielu produktach kosmetycznych, które mają za zadanie walczyć ze zmarszczkami. Ponadto olej z tych orzechów działa antybakteryjnie, chroni włosy, wzmacnia płytkę paznokciową, wspomaga walkę z cellulitem, świetnie nawilża i jest w stanie zapobiec otarciom naskórka.

Jeśli dobrze nam znane orzechy ziemne, laskowe czy włoskie trochę się już znudziły, szukamy nowych smaków, ale i liczymy na właściwości prozdrowotne, makadamia zdecydowanie spełnią nasze oczekiwania. Wystarczy garść, by organizmowi dostarczyć cennych składników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here