kredyt hipoteczny

Po wielu latach wynajmowania mieszkania często marzeniem staje się posiadanie własnego kąta. Jest to nie tylko zabezpieczenie finansowe na przyszłość, lecz także znaczna swoboda np. w przeprowadzaniu remontów. Nieruchomość to także inwestycja, która może być przekazywana z pokolenia na pokolenie, by zadbać o dobrobyt potomków. Zakup mieszkania za gotówkę to jednak spore obciążenie, dlatego większość osób decyduje się na kredyt hipoteczny. O co należy zadbać przed zaciągnięciem zobowiązania? 

Co wziąć pod uwagę przy obliczaniu zdolności finansowej?

Pokusa dużego mieszkania w prestiżowej okolicy bywa kusząca. Dobra lokalizacja, metraż, rodzaj osiedla, poziom wykonania, a także rodzaj rynku wpływają na jego cenę końcową. Gdy pojawia się myśl o kredycie, najczęściej marzeniem staje się zakup jak najlepszej nieruchomości, która będzie zachwycać długie lata. W rzeczywistości zwykle okazuje się, że doskonałe mieszkania nie są w zasięgu kredytobiorcy nawet przy długim okresie ratalnym. 

By uchronić się przed rozczarowaniem, koniecznie należy sprawdzić swoją zdolność finansową. Na jakie czynniki zwraca uwagę bank podczas jej obliczania?

  • formę zatrudnienia — umowę o pracę, o dzieło itp. 
  • dochody i ich źródła
  • wiek kredytobiorcy
  • wysokość kredytu
  • zobowiązania finansowe kredytobiorcy
  • wkład własny
  • okres spłaty kredytu

Na podstawie zdolności finansowej bank określa, czy i jak duży kredyt może zostać udzielony. Dzięki temu oszacowuje prawdopodobieństwo, z jakim kredytobiorca spłaci zobowiązanie. 

Spotkanie z doradcą kredytowym nie takie straszne jak się wydaje

Osoby niewprawione w zaciąganiu kredytów powinny rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Doradca kredytowy analizuje sytuacje potencjalnego kredytobiorcy i określa, jakie ma on szanse. To dobry sposób na to, by dowiedzieć się, nad czym jeszcze warto popracować (np. spłata zobowiązań czy większy wkład własny). Zatrudnienie specjalisty pozwala na oszczędzenie znacznej ilości czasu i szybsze zdobycie atrakcyjnej oferty.

Jeśli ktoś decyduje się na samodzielne zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musi liczyć się ze sporą dawką wiedzy, którą należy przyjąć. Analizowanie propozycji od poszczególnych banków wymaga dużej świadomości w tym zakresie, by nie ulec ofercie niskiej jakości, która będzie niekorzystna. To jest taka sama sytuacja jak przy podjęciu decyzji pierwszej decyzji o inwestowaniu w nieruchomości na wynajem czy też inwestowaniu na giełdzie. Zdecydowanie warto w takich przypadkach albo zatrudnić kogoś kto ma duże w tym doświadczenie albo rozpocząć poszukiwania wiedzy w takich serwisach jak fxcuffs.pl, który stanowi niezbędnik każdego inwestora, który chce wiedzieć z czym może mieć do czynienia.

Jakimi aktywami własnymi dysponujesz? 

To, co może zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego, to aktywa własne. Należą do nich wszelkiego rodzaju nieruchomości, znaczne zapasy gotówki czy akcje. Spory majątek wpływa na to, jak bank postrzega daną osobę. Ci, którzy posiadają zabezpieczenie finansowe, są bardziej wiarygodni. Gdy ich sytuacja finansowa zostanie nieco zachwiana, nadal będą posiadali środki, dzięki którym mogą spłacić kredyt. Choć nie jest to czynnik decydujący, to czasem może przeciążyć szalę na korzyść kredytobiorcy. 

Tak potężne zobowiązania finansowe jak kredyt hipoteczny to decyzje, które muszą być podejmowane z rozwagą. Najczęściej są to długi, których spłacanie trwa kilkadziesiąt lat i należy mieć świadomość ich wagi. Przed jakimkolwiek planowaniem warto zrobić rozeznanie i określić swoją zdolność kredytową, by wiedzieć, na co można liczyć. Może to być proces przeprowadzony samodzielnie, albo wykonany z pomocą doradcy kredytowego, który wyszuka również atrakcyjne oferty. Jeśli propozycja kredytu ma zostać wybrana przez kredytobiorcę, powinien on zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę, która pomoże np. w negocjacjach z bankiem. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here