pożar domu

Pożar w mieszkaniu rozprzestrzenia się bardzo szybko i rzadko można nad nim zapanować. Dane są zatrważające. Według statystyk straży pożarnej, w Polsce w 2019 roku doszło do ponad 31 tysięcy pożarów w obiektach mieszkalnych.

Wiele z nich był spowodowanych zwarciem w instalacji elektrycznej lub w urządzeniach elektronicznych takich jak: rowery elektryczne, hulajnogi czy też odkurzacze bezprzewodowe wyposażone w baterie litowo-jonowe. Większość z nich ma baterie litowo-jonowe i to one są częstą przyczyną wybuchu pożaru.

Właściciele prywatnych mieszkań nie są zobowiązani do posiadania gaśnic, czy planów ewakuacyjnych na wypadek pożaru, jak ma to miejsce w przypadku właścicieli obiektów użyteczności publicznej. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje jednak, żeby gaśnica proszkowa znalazła się w każdym gospodarstwie domowym. Dodatkowo apeluje się również o instalowanie czujników dymu, czujników gazu, czy też czujników tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie znajduje się piecyk grzewczy – bo chyba nikt nie chce zajmować się sprzątaniem po pożarze.

Pojęcie pożaru i jego definicje

Na wstępie zastanówmy się więc, czym jest pojęcie pożaru? Jedna z jego definicji według Zdzisława Choroszewskiego opisuje pożar w następujący sposób: […] płomienie o wielkich rozmiarach, które szerząc się z siłą żywiołu, niszczą mienie ruchome lub nieruchome i mogą zagrażać życiu, lub zdrowiu większej liczby ludzi, lub dalszemu mieniu w znacznych rozmiarach.

Inną definicję pożaru znaleźć można w słowniku języka polskiego, Warszawa wyd. z roku 1963 autorstwa Witolda Doroszewskiego wg. którego pożar to: […] proces palenia się, który nie został zlokalizowany zgodnie z wolą człowieka w celu pożytecznym dla ludzi i którego człowiek nie może regulować.

Akcja ratownicza, a raczej jej pierwsze sekundy podczas wybuchu pożaru, są kluczowe dla zaprzestania rozprzestrzeniania się ognia. Co więc robić, kiedy wybuchnie pożar?

Zasady postępowania w czasie pożaru

Podczas pożaru w mieszkaniu najważniejsze są pierwsze sekundy zagrożenia. Właściwe postępowanie w trakcie pożaru może uchronić życie Twoje i innych mieszkańców. Jakie są więc zasady postępowania podczas wybuchu pożaru w mieszkaniu? Poniżej 8 prostych rad, które mogą być niezwykle pomocne w chwilach grozy.

1. Gdy wybuchnie pożar, podstawowym i kluczowym działaniem jest ocena bezpieczeństwa. Jeżeli jesteśmy bezpieczni, należy możliwie jak najszybciej określić źródło pożaru i stopień zagrożenia dla życia. Należy odciąć dopływ gazu, czy energii elektrycznej. Najważniejszą jednak zasadą jest zachowanie bezwzględnego spokoju, by nie podejmować pochopnych działań. Te mogą tylko zaszkodzić w gaszeniu pożaru.

2. Zawiadom wszystkie osoby przebywające w lokalu o zagrożeniu. Czyli ponownie wracamy do kwestii związanych z bezpieczeństwem. Tym razem sprawdzamy zagrożenie życia innych mieszkańców budynku, w którym wybuchł ogień. Należy przeprowadzić szybki wywiad, czy zajętym pożarem budynku znajdują się dzieci, osoby w podeszłym wieku lub osoby niepełnosprawne. Jeżeli mamy możliwość, możemy bezpiecznie pomagać w ich ewakuacji. Wcześniej jednak bezwzględnie dzwonimy na telefon alarmowy.

3. Powiadom odpowiednie służby ratownicze, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Podaj dokładny adres mieszkania tj. ulice, miasto, piętro, źródło pożaru oraz swoje dane. Im więcej szczegółów udzielisz osobie przyjmującej zgłoszenie, tym przebieg akcji ratowniczej będzie sprawniejszy.

4. Po zawiadomieniu służb ratowniczych upewnij się, że osoby przebywające w budynku zajętym ogniem zostały z niego wyprowadzone i są bezpieczne. Jeżeli pomieszczenia są zadymione, przemieszczaj się na czworakach. Jeżeli któraś z osób znalazła się w niebezpieczeństwie i się pali, połóż ją natychmiast na ziemi i okryj ją kocem, odcinając płomieniom źródło tlenu.

5. Jeżeli nie jesteś w stanie samemu podjąć działań gaśniczych, takich, jak użycie wody lub gaśnicy, kategorycznie zabronione jest otwieranie okien. Gwałtowny dopływ tlenu może spowodować zwiększenie rozprzestrzeniania się ognia. Ta sama zasada dotyczy pożaru samochodu. Maski w pojeździe, który został objęty ogniem, nie należy dźwigać do góry, gdyż dopływ powietrza tylko pogorszy sytuację.

6. W budynku, w który mamy wybuch ognia, wyłącz z kontaktu wszelkie urządzenia elektryczne i odłącz listwy zabezpieczające. Nie gaś wodą żadnych instalacji i urządzeń elektrycznych.

7. Szybki i bez paniki opuść mieszkanie, zamykając za sobą drzwi, ale nie używaj klucza. Należy pamiętać o tym, że naszym zadaniem w tym momencie jest pomoc w akcji gaśniczej, a nie jej utrudnianie.

8. Jeżeli nie jesteś w stanie opuścić mieszkania i droga ewakuacyjna została odcięta, oddal się do najdalszego pomieszczenia, w którym występuje źródła ognia lub wyjdź na balkon. Okryj ciało mokrymi kocami i połóż się na podłodze. Czekaj do przyjazdu służb ratunkowych, starając się zakomunikować swoją obecność osobom przebywającym na zewnątrz budynku objętego ogniem.

Podsumowanie działań po wybuchu pożaru

Kiedy wybuchnie pożar mieszkania, najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju oraz niewpadanie w panikę. Dostosowanie się krok po kroku do powyższej procedury pomożesz zniwelować możliwe skutki zagrożenia. Pamiętaj, że do pożaru może dojść w najmniej oczekiwanym momencie. Dbaj o prawidłowe użytkowanie sprzętu w swoim gospodarstwie domowym oraz o aktualne przeglądy wszelkich instalacji elektrycznych. Lepiej dmuchać na zimne.

Osobom poszkodowanym w pożarach pozostanie skorzystać z pomocy jeden z wielu firm usuwających szkody pożarowe, a jedną z nich jest firma sprzątająca po pożarach – Kastelnik. Zajmuje się ona likwidacją skutków pożaru, np. czyszczeniem ścian po pożarze suchym lodem, usuwaniem zapachu spalenizny czy też utylizacją spalonego mienia. Pamiętając pierwszą część popularnego przysłowia: […] lepiej dmuchać na zimne, starajmy się więc przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, by uniknąć zagrożenia wybuchu pożaru w naszym domu, zamiast niwelować jego skutki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here