Problemy z bezsennością

Sen jest nieodłącznym elementem naszego zegara biologicznego i bez niego nie możemy prawidłowo funkcjonować. Jego zadaniem jest regeneracja zarówno ciała oraz umysłu, a odpowiednia ilość wyzwala w nas energię i chęć do działania. Ma on również zadanie relaksacyjne, dzięki któremu następuje poprawa zdolności poznawczych oraz nastroju. Podczas prawidłowo przebiegającego snu nasz rytm serca, oddech a także przemiana materii znacznie zwalnia. Dlatego jeśli cierpimy na bezsenność, nasz organizm zaczyna się buntować.

Ile godzin snu potrzebujemy?

Każdy z nas jest inny i inna ilość pozwala na odpowiednią regenerację. Średnio jednak dorosła osoba przesypia 6-8 godzin i po tym czasie jest gotowa do podejmowania nowych wyzwań. Zdarzają się przypadki, w których organizm jest zregenerowany już po 4-5 godzinach.

Najważniejsze, aby proces snu przebiegał spokojnie, bez zbędnego wybudzania, koszmarów sennych oraz zaburzeń zasypiania. Najlepiej, abyśmy sami budzili się wyspani. Niestety to jest trudne, z racji na liczne obowiązki, które nie pozwalają nam wstać bez budzika.

Bezsenność – przyczyny

Zaburzenia snu potrafią bardzo skomplikować nam życie oraz doprowadzają do sytuacji, w których nie możemy maksymalnie koncentrować się na swoich zadaniach i obowiązkach.  Są one także przyczyną ciągłego zmęczenia, wyczerpania psychicznego oraz fizycznego. Mogą wpływać na pojawienie się chorób przewlekłych np. nadciśnienia, chorób serca czy nadwagi.  Przyczyn zaburzenia jest sporo, ale najczęściej wymienianymi są:

  • chrapanie;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • zaburzenia psychiczne;
  • problemy z rytmem okołodobowym;
  • obturacyjny bezdech senny;
  • menopauza;
  • problemy hormonalne;
  • zbyt ciężki posiłek zjedzony przed snem oraz picie alkoholu przed zaśnięciem.

Jak radzić sobie z bezsennością?

W pierwszej kolejnośco warto spróbować wyciszyć się przed snem, zrezygnować z oglądania telewizji oraz korzystania z urządzeń tj. telefonu czy komputera. Warto przed położeniem się spać zjeść lekki posiłek oraz wyjść na świeże powietrze np. na krótki spacer. Zapewnienie świeżego powietrza w sypialni również ma kluczowe znaczenie.

Leczenie zaburzeń snu domowymi sposobami nie zawsze pozwala na poradzenie sobie z problemem, gdyż przyczyny mogą być dużo bardziej skomplikowane. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonych specjalistów.

Terapią tego typu zajmują się eksperci z poradni Harmonia LUX MED. Czasem wystarczy kilka spotkań, by na dobre poradzić sobie z problemem. Pamiętaj, że jakość snu wpływa na Twoje życie, zdrowie oraz aspekty psychiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here