soczewki

Osoby mające wadę wzroku mają do wyboru dwa wyjścia – noszenie okularów korekcyjnych lub też soczewek kontaktowych. To drugie rozwiązanie wymaga nieco przygotowań, jednak wiele osób ceni je za wygodę. Sprawdza się przede wszystkim wśród osób uprawiających sporty, lecz nie tylko. Co warto wiedzieć o szkłach kontaktowych? Od czego rozpocząć swoją przygodę z soczewkami i jak się do niej przygotować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Zanim zdecydujemy się na noszenie szkieł kontaktowych, konieczna będzie wizyta u okulisty lub optometrysty. Profesjonalne badanie przeprowadzone przez specjalistę ma na celu ustalenie wady wzroku oraz dobranie odpowiednich szkieł. Kiedy już wiemy, jakiej mocy soczewki będą nam potrzebne, warto udać się do optyka, który pomoże dobrać te, które będą dla nas najlepsze.

Do wyboru są przede wszystkim soczewki miesięczne oraz jednodniowe, takie jak np. Dailies Total 1. Oznacza to, że jedną parę możemy nosić przez miesiąc lub też przez jeden dzień tak jak w przypadku Dailies Total 1. Po tym czasie zużytą parę soczewek należ wyrzucić do kosza i skorzystać z nowej.

W zależności od rodzaju wady wzroku specjalista może zalecić nam soczewki sferyczne, multifokalne oraz toryczne. Sferyczne noszone są w przypadku nadwzroczności lub krótkowzroczności, toryczne zaś przy astygmatyzmie. Soczewki multifokalne, czyli progresywne, zalecane są osobom z tzw. starczowzrocznością.

Jak nosić szkła kontaktowe?

Sposób zakładania i zdejmowania soczewek oraz właściwa ich pielęgnacja może wywoływać nieco niepokoju u osób początkujących. Warto zatem zapoznać się z dokładną instrukcją i wykonywać po kolei każdy z kroków.

Należy pamiętać, że przed założeniem oraz zdjęciem soczewek Dailies Total 1 oraz każdych innych musimy umyć ręce. Ta prosta czynność jest czasami pomijana, co jest bardzo niezdrowe dla naszych oczu. Dotykając soczewek nieumytymi rękami, możemy zostawić na nich ślad składający się z bakterii oraz osadów, a to prowadzić może do podrażnień oczu.

Soczewki zakładamy rano, a zdejmujemy wieczorem. Niektóre z nich nie wymagają zdejmowania ich na noc, jednak większość soczewek, tak jak Dailies Total 1 należy zdjąć, zanim udamy się spać. Podczas zdejmowania soczewek miesięcznych musimy pamiętać o tym, by umieścić je w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem do soczewek kontaktowych. W przypadku szkieł jednodniowych Dailies Total 1 zużytą parę musimy wyrzucić, zaś następnego dnia skorzystać z nowego opakowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here