Sprężyny talerzowe

Co powoduje, że sprężyny talerzowe są tak bardzo popularne? Warto zauważyć, że posiadają one niezaprzeczalne właściwości. Jakie?

Sprężyny talerzowe – najważniejsze informacje

Sprężyny talerzowe to specjalne pierścienie stożkowe, które są nierzadko wykonywane na przykład z blachy sprężynowej. Potem takie elementy są natomiast poddawane bardzo dokładnej obróbce cieplnej. Zastosowanie stosownych komponentów powoduje, że są uzyskiwane odpowiednie właściwości tłumienia. W przypadku obciążeń statycznych i dynamicznych. Są one natomiast rozkładane równomiernie pomiędzy górną wewnętrzną oraz dolną zewnętrzną krawędzią konkretnej sprężyny. Zazwyczaj grubość akcesoriów z tej grupy ma wartość stałą.

Nie brakuje osób, które decydują się na sprężyny talerzowe DIN 2093. Co warto wiedzieć na ich temat? Do ich produkcji stosuje się takie materiały, jak stal sprężynowa lub nierdzewna. Fachowcy stosują również powłokę fosfatyzowaną. Jest ona wyjątkowo odporna na korozję. Dla produktów wykonanych ze stali sprężynowej zakres działania wynosi M3 – M80. Tymczasem dla stali nierdzewnej jest on na poziomie M3 – M20. Warto zauważyć, że podkładki talerzowe mogą mieć grubość wynoszącą od 0,2 do 10 mm. Sprężyny talerzowe można zastosować pojedynczo, ale nie tylko. Niektórzy decydują się na całe zestawy, które są ułożone na sobie. Porządne sprężyny talerzowe charakteryzują się między innymi dużą nośnością przy relatywnie małym ugięciu sprężyny. Mają także wysoką trwałość zmęczeniową. Wykazują się lepszym wykorzystaniem przestrzeni oraz nie występują tutaj żadne skłonności do odkształceń.

Gdzie są używane sprężyny talerzowe?

Eksperci określają sprężyny talerzowe typu DIN 2093 jako uniwersalne. Dlaczego panuje taka opinia? Okazuje się, że akcesoria z tej grupy mogą być zastosowane w przypadku wielu sytuacji. Bardzo dobrze sprawdzają się pod kątem systemów zawieszenia kotła w elektrowni. Przy ich pomocy można uzyskać odpowiednią wibroizolację. Tak samo, jak kompensację luzu na łożyskach kulkowych. Opisywane dzisiaj sprężyny talerzowe sprawdzają się jako zawory bezpieczeństwa. Podobne jest z hamulcami. Na przykład w aspekcie różnych pojazdów budowlanych lub kolejowych. Chodzi nam tutaj między innymi o dźwigi lub podnośniki. To nie wszystko. Sprężyny talerzowe są stosowane również jako zabezpieczenie przed nadmiernym przeciążeniem rozdzielni transformatorowej. Bez żadnego problemu mogą być użyte pod kątem dokładnego, trwałego mocowania elementów obrabiarek itp.

Przeczytaj także: cosmo.net.pl/sruby-ze-stali-nierdzewnej-coraz-popularniejsze/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here