Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym – przyszłość medycyny

Świat poznał osocze bogatopłytkowe dzięki popularnemu wśród celebrytów „wampirzemu liftingowi”, czyli nowoczesnemu liftingowi twarzy. Jednak to nie jedyne zastosowanie tego naturalnego preparatu – jego możliwości są o wiele większe! Dowiedz się, w jakich zabiegach wykorzystywane jest osocze bogatopłytkowe i jakie są efekty jego stosowania!

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Tzw. osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z krwi, w którym znajduje się szczególnie wysokie stężenie płytek. Pozyskuje się je poprzez pobranie krwi obwodowej od pacjenta, najczęściej z żyły odłokciowej. Proces ten przebiega zatem podobnie, jak w przypadku zwykłego pobierania jej do badań. Następnie pozyskaną w ten sposób krew umieszcza się w specjalnej wirówce, która wydziela osocze wraz z płytkami. W większości przypadków do osocza następnie dodaje się specjalne preparaty, pełniące rolę antykoagulantów i aktywatorów. Jednak w najnowszych procedurach, jak zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP) Arthrex® ACP, dostępny w Klinice Miracki w Warszawie, nie jest to konieczne. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa komfort przeprowadzania procedury, a dodatkowo zapewnia pełną biokompatybilność pozyskanego preparatu.

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym

Badania nad możliwymi efektami osocza bogatopłytkowego, które można osiągnąć w różnych gałęziach medycyny, cały czas trwają. Już dziś chętnie wykorzystuje się je jednak w zabiegach estetycznych czy ortopedii. Stosuje się je między innymi w przypadku:

  • wiotkiej skóry twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni oraz innych, widocznych skutków starzenia się tkanki,
  • łysienia czy wyraźnego osłabienia włosów,
  • urazów, szczególnie stawów i kości,
  • zabiegów chirurgicznych – osocze bogatopłytkowe przyspiesza bowiem procesy gojenia,
  • widocznych przebarwień,
  • leczenia urazów tkanek miękkich czy niwelowania powstałych na ich skutek blizn.

Lekarze korzystają z osocza bogatopłytkowego również wspomagająco przy różnych typach zabiegów, np. lipotransferu lub laseroterapii. Dzięki niesamowitym właściwościom przyspieszającym gojenie, pozwala ono bowiem osiągnąć jeszcze lepsze efekty kuracji.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) Arthrex® ACP – innowacyjny zabieg dla wymagających

Arthrex® ACP to jedna z najnowocześniejszych metod kuracji z zastosowaniem osocza. Jego innowacyjność polega między innymi na braku konieczności stosowania substancji nie pochodzących z ciała pacjenta, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort procedury. Substancje obce często powodują bowiem nieprzyjemne odczucia, np. w postaci szczypania miejsca zabiegowego. Co więcej, w niektórych przypadkach może przytrafić się wroga reakcja układu immunologicznego na wprowadzoną do organizmu obcą substancję. W przypadku Arthrex® ACP nie ma o tym mowy.

Swoją wyjątkowość zabieg ten zawdzięcza specjalnej konstrukcji podwójnej strzykawki, z pomocą której od pacjenta pobierana jest krew. Dzięki temu nie ma potrzeby przenoszenia krwi do kolejnej strzykawki, która może być umieszczona w wirówce – do urządzenia wkładana jest dokładnie ta sama, którą pobrano krew. Tak przygotowany preparat zawiera aż o 250% wyższe stężenie płytek, niż w przypadku krwi pełnej.

Po wstrzyknięciu tak przygotowanego preparatu w tkance poddanej zabiegowi rozpoczyna się między innymi namnażanie komórek oraz synteza kwasu hialuronowego i kolagenu, co doskonale wpływa na regenerację w miejscu podania.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym

Zabiegi z wykorzystaniem osocza mogą być doskonałym wyborem dla wielu osób. Panowie szczególnie chętnie wybierają osocze bogatopłytkowe na włosy, panie z kolei zwykle decydują się na ujędrnianie i odmładzanie skóry. Tego typu procedurę zaleca się również w przypadku wszelkich urazów, a także jako zabieg wspomagający przy procedurach wymagających regeneracji tkanek czy sposób na redukcję widocznych blizn. Tzw. „wampirzy lifting” pozwala z kolei pozbyć się rozmaitych skutków starzenia się skóry, w tym zmarszczek, braku jędrności i gęstości, spadku elastyczności czy nawet niezdrowego kolorytu.

Zabiegi z osoczem zwykle są bezbolesne, w miejscu wkłucia można jednak zastosować krem znieczulający. Należą przy tym do bezpiecznych procedur, istnieją jednak pewne przeciwwskazania do ich przeprowadzenia, w tym:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • nowotwory,
  • choroby krwi,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Po zabiegu osoczem bogatopłytkowym nie jest konieczna rekonwalescencja, warto zadbać jednak o łagodną pielęgnację poddanego mu obszaru. To właśnie niska inwazyjność, naturalność i prostota wykonania, a przy tym wysoka skuteczność przysporzyły tej procedurze tak wielu entuzjastów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here