Zalety palet plastikowych

Palety plastikowe bardzo dobrze sprawdziły się na rynku logistycznym, zarówno w transporcie jak i w składowaniu towaru. Choć palety drewniane są jeszcze stosowane, i pewnie długo będą, są branże, w których ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek proces logistyczny bez palet z tworzyw sztucznych.

Z czego zrobione są palety plastikowe?

W większości przypadków do produkcji palet wykorzystywany jest HDPE (High Density polyethylene) – polietylen o dużej gęstości. Jest to materiał charakteryzujący się wyższą wytrzymałością mechaniczną, wyższą temperaturą topnienia (125 °C), wyższą barierowością w stosunku do gazów i wyższą odpornością chemiczną, wykazuje większą kruchość w niższych temperaturach (palety plastikowe dobrze znoszą temperatury do -20 stopni Celsjusza), jest mniej przezroczysty (mlecznobiały). Wspomniane cechy sprawiają, że plastikowe palety są łatwe do utrzymania w czystości, łatwo się je dezynfekuje. To z kolei sprawia, że świetnie nadają się dla tych gałęzi przemysłu, gdzie podwyższone są standardy higieny np. przemysł spożywczy, farmaceutyczny, chłodniczy. Materiał łatwo się farbuje, dlatego można spotkać palety w kolorach: niebieski, szary, ceglasty.

Jaką konstrukcję mają palety plastikowe?

Palety plastikowe mają konstrukcję umożliwiającą przenoszenie ich przez urządzenia przeładowcze tj. wózek widłowy. Płaska platforma podwyższona jest na stopach lub płozach, które ułatwiają składowanie. Platformę spotyka się pełną lub ażurową – ta druga znajduje zastosowanie w chłodnictwie, ponieważ umożliwia utrzymanie niskiej temperatury na większej powierzchni towaru. Producenci oferują także palety z rantami i krawędziami, które ułatwiają lepsze pozycjonowanie towaru na jednostce przeładunkowej. Palety plastikowe mają różne rozmiary.

Palety cena

Cena palety zależy w dużej mierze od producenta. Na jej wielkość wpływ ma rodzaj (higieniczna, uniwersalna, eksportowa) oraz wymiary palety. W porównaniu z paletą drewnianą, paleta plastikowa wypada raczej blado, ale jest to złudna różnica, zwłaszcza w pierwszym roku użytkowania. Koszt zakupu zwraca się już po pierwszym roku eksploatacji. A biorąc pod uwagę fakt, że paleta plastikowa jest bardziej wytrzymała i jej żywotność wynosi 10 – 15 lat, rachunek ekonomiczny jest bardzo prosty. Zakup palet plastikowych się opłaca, a przy okazji zakupu większej ilość, można wynegocjować rabat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here