Oprogramowanie ERP (Enterprise Resource Planning), czyli system zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, może spełniać swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy jest dostosowane do specyfiki firmy. Decyzja o wyborze konkretnego systemu ERP to inwestycja na lata, dlatego powinna być podjęta świadomie i na podstawie określonych kryteriów.
Identyfikacja potrzeb i gotowość na zmiany
Różne systemy ERP dla firm oferują różne funkcje, które mogą się różnić w zależności od producenta. Aby system spełniał wszystkie oczekiwania, proces wyboru powinien rozpocząć się od identyfikacji głównych problemów w organizacji oraz wymagań stawianych oprogramowaniu. Określone w ten sposób kryteria stanowią punkt wyjścia do poszukiwania odpowiedniego rozwiązania.
Ponieważ organizacje są bytami dynamicznymi, wybrany system powinien być otwarty na zmiany zachodzące w firmie. Dobrze dobrany system integruje się z używanymi w przedsiębiorstwie urządzeniami i aplikacjami oraz umożliwia wprowadzenie dedykowanych modułów i dodatków.
Zaufanie i profesjonalizm
Decyzja o inwestycji w oprogramowanie ERP dla firmy powinna opierać się na zaufaniu do producenta i jego profesjonalizmu. Firmy produkujące i wdrażające systemy ERP, które są obecne na rynku od wielu lat, mają duże doświadczenie i szerokie grono zadowolonych klientów. Dzięki temu klient może mieć pewność, że wybrane oprogramowanie ERP będzie podlegało ciągłemu rozwojowi.
Równie ważny jest wybór firmy odpowiedzialnej za wdrożenie systemu w organizacji. Może to być producent, ale także jego partnerzy, odpowiedzialni za instalację i wsparcie po wdrożeniu. Zdolność dostosowania systemu do potrzeb konkretnej firmy i dokładne przeszkolenie pracowników ma bezpośredni wpływ na efektywne wykorzystanie oprogramowania w codziennej działalności organizacji.
Budżet
Końcowa cena oprogramowania ERP dla firmy powinna uwzględniać nie tylko koszt rocznej licencji, ale także koszty związane z wdrożeniem, szkoleniami dla pracowników, dodatkami programistycznymi czy przeniesieniem danych z dotychczas używanych systemów. Ważne są również opłaty za roczne aktualizacje.
Głównym celem wdrożenia systemu ERP powinno być przyspieszenie procesów zachodzących w organizacji i generowanie oszczędności. Wiele z tych korzyści jest mierzalnych, dzięki czemu można ocenić, kiedy inwestycja w wybrane oprogramowanie zacznie się zwracać.
Artykuł powstał na podstawie materiałów dostępnych na BSCC.com.pl