złota biżuteria

Jeśli twoja ulubiona, złota biżuteria pamięta łaskawsze dla niej czasy, to wiesz, jak ważne jest utrzymanie jej w dobrym stanie.

Złota biżuteria często niesie za sobą historię miłości, ciepła i uczucia – zwłaszcza jeśli jest to pamiątka rodzinna lub prezent od kogoś wyjątkowego. Może mieć również inne, specjalne znaczenie, jeśli jest to np. biżuteria, którą kupiłeś dla siebie za pierwszą wypłatę. Metal ten jest wyjątkowy, dlatego tak istotne jest, byś wiedział jak wyczyścić złoto.

Chociaż złoto nie matowieje jak inne metale, może stracić swój połysk z powodu zabrudzeń, kurzu i stałego zużycia. Użycie niektórych chemikaliów i związków może przywrócić im pierwotny blask. Pamiętaj jednak, że silnie działające środki czyszczące nie są zalecane do miękkich kamieni, takich jak perły i opale, które można umieścić w złotej biżuterii.

Najlepiej czyścić je tylko mydłem i wodą

Innym sposobem jest wlanie kilku kropli płynu do mycia naczyń w misce z letnią (nie gorącą) wodą. Choć zwykła woda z kranu spisze się dobrze, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, możesz użyć wody gazowanej lub wody sodowej. Karbonatyzacja w tych płynach może pomóc usunąć nagromadzony brud i resztki.

Nie używaj gorącej lub wrzącej wody, szczególnie jeśli twoja biżuteria zawiera delikatne kamienie szlachetne. Niektóre kamienie szlachetne, takie jak opale, mogą pękać pod wpływem gwałtownych i drastycznych zmian temperatury. Podobnie, nie stosuj lodowatej lub zimnej wody, ponieważ zabrudzenia się skurczą i staną się twardsze.
Zanurz złotą biżuterię w roztworze. Pozwól biżuterii przebywać w wodzie przez około 15-30 minut. W trakcie namaczania, woda z mydłem przepłynie przez szczeliny złota, rozmiękczając nagromadzony brud.

jak wyczyścić złoto

Delikatnie wyszoruj biżuterię za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Czyść każdą biżuterię indywidualnie, zwracając szczególną uwagę na zakamarki, gdzie brud może być ukryty. Użyj bardzo miękkiego włosia – im miększy, tym lepiej. Sztywne, może porysować powierzchnię twojej biżuterii. Jeśli twoja biżuteria jest pozłacana (w przeciwieństwie do litego złota), szczególnie sztywne włosie może nawet całkowicie usunąć złotą warstwę.
Najlepsze są szczotki specjalne zaprojektowane do tego celu są, ale sprawdzą się również małe, miękkie pędzelki (jak np. szczoteczki do brwi).

Przemyj biżuterię ciepłą bieżącą wodą. Dobre płukanie pomoże usunąć zatrzymany brud, który nie został usunięty przez szczoteczkę. Ponownie, upewnij się, że woda nie jest gorąca, szczególnie jeśli twoja biżuteria zawiera kruche kamienie.
Jeśli spłukujesz swoją biżuterię w zlewie, zatkaj lub przykryj odpływ, aby przypadkowo nie stracić biżuterii, jeśli wyślizgnie się ona z twoich rąk.

Wytrzyj na sucho miękką ściereczką. Następnie pozwól biżuterii wyschnąć na ręczniku przed ponownym założeniem. Jeśli twoja biżuteria jest jeszcze mokra, jej noszenie może zatrzymywać wilgoć na skórze, prowadząc do podrażnienia skóry.
Złoto możesz czyścić także za pomocą amoniaku. Amoniak jest silnym środkiem czyszczącym, ale chemicznie może być nieco żrący. Unikaj używania amoniaku do czyszczenia złotej biżuterii zbyt często, aby zapobiec jej zużyciu – amoniak jest dobrym wyborem na okazjonalne (ale nie częste) „głębokie czyszczenie”.

Amoniak może uszkodzić niektóre materiały często używane w biżuterii. Nie używaj amoniaku do czyszczenia złotych biżuterii zawierających platynę lub perły.
Wiedz, że niektóre rodzaje biżuterii powinny być czyszczone na sucho. Biżuteria z kamieniami, które są przyklejone do ich oprawy (jak wiele kolczyków) nie powinna być zanurzona w wodzie. Ciepła woda może bowiem poluzować klej, co może spowodować wypadanie kamieni szlachetnych, szczególnie po dokładnym czyszczeniu. W przypadku tego rodzaju biżuterii należy stosować specjalną metodę czyszczenia, która zapobiega całkowitemu zanurzeniu w wodzie.

złote obrączki

Czyszczenie złota pastą do zębów jest kolejną metodą. Używaj jej ostrożnie. Może porysować złoto i srebro. Także chemikalia, które czyszczą twoje zęby, mogą pozostawić film na kamieniach i złocie. Jeśli masz wątpliwości, wypróbuj jedną z alternatywnych, łagodniejszych metod.

Wygotowanie złota jest inną, właściwą metodą czyszczenia. Samo złoto można gotować bez żadnych problemów. Jednak gotowanie delikatnych kamieni szlachetnych (takich jak opale, perły, korale) może spowodować ich pęknięcie lub uszkodzenie – szczególnie, jeśli biżuteria jest zimna przed wygotowaniem.

Gotowanie jest również złym pomysłem na biżuterię z przyklejonymi kamieniami, ponieważ może doprowadzić do poluzowania kleju. Jeśli jednak chcesz wyczyścić mocno zabrudzoną biżuterię wykonaną w całości ze złota lub złotej biżuterii zawierającej twarde kamienie szlachetne (np. diamenty), gotowanie to świetny wybór.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here