Jak znaleźć dobrego notariusza?

W Polsce notariusz jest zawodem zaufania publicznego. Przysługują mu takie same prawa, jak funkcjonariuszom publicznym. Prawa i obowiązki notariuszy reguluje ustawa z 1991 roku „Prawo o notariacie”.

Kim jest notariusz?

W dawnych czasach notariuszy nazywano rejentami. A to dlatego, że sprawowali wałaszę w imieniu panującego monarchy. Jej symbolem jest i była pieczęć z godłem państwowym. Akt notarialny jest dowodem, że konkretna czynność prawna została dokonana. Natomiast w żadnym stopniu nie zaświadcza o tym, że została ona dokonana zgodnie z litera obowiązującego prawa. Sprawdzenie tego leży w gestii stron.

Jak wcześniej wspominano notariusz to szczególny zawód. Aby nim zostać trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na wydziale prawa. A zatem każdy notariusz jest też prawnikiem. Notariuszy powołuje Minister Sprawiedliwości, a także wyznacza siedzibę jego kancelarii. Niemal w każdym mieście znajdziemy przynajmniej kilka kancelarii notarialnych, które ze sobą konkurują.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

Sporządzenie aktu notarialnego najczęściej wiąże się z bardzo ważnym wydarzeniem w naszym życiu, na przykład ze sporządzeniem testamentu czy sprzedażą nieruchomości… A zatem notariusz musi być osobą godną naszego zaufania. Ale jak znaleźć właśnie taką osobę, przecież notariusze, podobnie jak adwokaci nie mogą się reklamować w tradycyjny sposób. W tym przypadku warto zdać się na marketing szeptany, czyli tak zwaną pocztę pantoflową. Zapytajmy naszych znajomych i rodzinę czy mogą nam polecić sprawdzonego fachowca. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie mnóstwo czasu i nerwów.

Ile będą nas kosztować usługi notariusza?

Wbrew pozorom to dość skomplikowane pytanie, na które nie da się odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Usługi dobrego notariusza na pewno nie będą tanie, z drugiej strony płacimy tutaj za fachową wiedzę. Warto też wspomnieć, że każdy notariusz ma pewne widełki cenowe. A zatem możemy spokojnie negocjować cenę sporządzenia aktu notarialnego.

Podsumowując znalezienie dobrego notariusza nie jest wcale tak łatwa sprawą, na jaką wygląda na pierwszy rzut oka. Usługi doświadczonego notariusza nie są tanie. Jednak na takich usługach nie warto oszczędzać. Wszak w ręce notariusza powierzmy najważniejsze dla nas sprawy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here