4 sposoby na pielęgnację skóry suchej

Sucha skóra twarzy jest bardzo wymagająca i problematyczna. Niestety, cechuje się ona tendencjami do matowienia, napinania i ściągania. Na skórze suchej szybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne. Niestety, pielęgnacja w takim wypadku nie jest prosta – zbyt delikatna nie odżywia skóry dostatecznie, zbyt częsta i intensywna doprowadzi do jeszcze większych problemów. 

Skóra sucha – co to za rodzaj?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest sucha skóra. Tego terminu używa się w określeniu do skóry, która produkuje mniej sebum, niż jest to potrzebne. Z kolei, niska ilość sebum to osłabiony płaszcz lipidowy naskórka, który jest odpowiedzialny za nawilżenie i ochronę. Sucha skóra jest skutkiem działania czynników zewnętrznych, tj. suche, gorące lub zimne powietrze i promieniowanie UV. Jak należy pielęgnować skórę, która jest tak wrażliwa?

1.      Odpowiedni krem nawilżający

Sucha skóra wymaga stosowania odpowiednich kremów nawilżających i natłuszczających, które uzupełniają czynniki nawilżające, dostarczają skórze wody i wyrównują poziom lipidów. Przykładem może być seria kremów Vitella. Krem na dzień powinien mieć filtr UV minimum SPF 15, dzięki któremu będzie chronił skórę przed wysuszającym promieniowaniem słonecznym. Z kolei, krem na noc powinien mieć właściwości regenerujące, natłuszczające i odżywcze.

2.      Maseczki nawilżające

Maseczki do suchej skóry powinny charakteryzować się zawartością składników takich jak:

  • kwas hialuronowy,
  • aloes,
  • algi,
  • woda różana.

Substancje te dogłębnie wnikają w głębokie partie skóry i tonizują ją. Świetnie sprawdzają się tu wszelkiego typu kosmetyki o formule żelu lub kremu.

3.      Filtry UVA i UVB

Ważne jest także, aby dostosować pielęgnację do pory roku. O suchą skórę inaczej należy zadbać latem, inaczej zimą.

Podczas upalnych dni, należy chronić twarz przed słońcem. Ważne jest stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB (im wyższy faktor, tym lepiej). Istotne jest też, aby kosmetyki stosowane w trakcie upalnych dni, zawierały jak najwięcej składników nawilżających. Świetnie sprawdzą się tu kosmetyki z cholesterolem, woski lub euceryna. Te substancje hamują ucieczkę wody, a także pełnią rolę warstwy ochronnej skóry.

Zima to czas bardzo trudny dla osób zmagających się z suchą skórą. Dlatego też, należy tu postawić na kremy intensywnie nawilżające i natłuszczające, które wspomogę budowę bariery ochronnej. Warto również wybierać kosmetyki zawierające składniki hydrofilne, kwasy tłuszczowe, a także glicerynę, mocznik, aminokwasy i oleje roślinne.

4.      Odpowiednie nawodnienie organizmu

Bardzo ważną czynnością jest odpowiednie nawodnienie organizmu od wewnątrz. Organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania, a lekceważenie tej potrzeby doprowadzi właśnie do suchej skóry. Niestety, kremy i kosmetyki będą bezskuteczne, jeżeli poziom nawodnienia wewnątrz nie będzie dostateczny. Dlatego, należy wypijać minimum dwa lub trzy litry wody dziennie i to niezależnie od pory roku.

Podsumowując, skóra sucha okazuje się być nie tak wymagająca, kiedy zostanie potraktowana w odpowiedni sposób. Właściwie dobrane kosmetyki, ochrona przed słońcem i mrozem, a także woda zapobiegną jej wysychaniu, czyniąc twarz nawilżoną, promienną i jędrną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here