Tarasy kompozytowe vs drewniane – co warto wiedzieć?

0
43393

Budując taras musimy zdecydować się czym go pokryć. Jeśli już odrzucimy płytki i beton, a zdecydujemy się na drewno, nadal pozostaje nam wybór między różnymi jego rodzajami lub jego sztucznym zamiennikiem – kompozytem. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obydwu rozwiązań.

Taras drewniany

Taras z drewnianych desek to ciesząca się nieustanną popularnością klasyka. Przez lata, mimo zmieniających się mód i trendów deski drewniane na pokrycie tarasów sprzedawały się jak świeże bułeczki. Za ich fenomenem może kryć się nieodparty urok drewna: nie dość, że jest ono miłe dla oka, to i przyjemne w dotyku. Na co komu taras po którym nieprzyjemnie się chodzi na boso?

Poza walorami estetycznymi drewno ma jednak również zalety praktyczne: dobrze zakonserwowane potrafi przetrwać długie lata, jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a po potraktowaniu go odpowiednimi lakierami i impregnatami nie straszne mu również całoroczne warunki atmosferyczne. Choć pod wpływem zmian temperatury czy wilgoci drewno może zmieniać kolor, to i na tym polega jego urok – starzeje się jak dobre wino.

Trzeba mieć na uwadze, że taras wykonany z naturalnego drewna wymaga dużo pracy, Należy go odpowiednio zaimpregnować i czyścić, a co kilka lat nakładać kolejne warstwy pokryć ochronnych. Z drugiej strony, drewno nadal jest materiałem relatywnie tanim, przez co niewielkim kosztem można taki taras naprawić, odnowić czy zamienić na nowy.

Taras kompozytowy

Deski kompozytowe to nowoczesny zamiennik tradycyjnych desek drewnianych. Choć wykonane są z polimerów, a więc cząstek podobnych do tych, z których zbudowany jest różnego rodzaju plastik, w żaden sposób nie przypominają plastikowych reklamówek czy tanich plastikowych listewek z marketu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii produkcji i przetwarzania polimerów deski kompozytowe są z wyglądu i dotyku niemal identyczne jak te drewniane. Dzięki temu można nimi wyłożyć taras bez obaw, że będzie on wyglądał tandetnie. Jako że deski kompozytowe produkowane są przemysłowo, mogą być identyczne, tak pod względem koloru, kształtu, jak i faktury, dzięki czemu używając ich będziemy mogli nadać tarasowi niezwykle regularny i uporządkowany wygląd. Tarasy kompozytowe w Poznaniu to ostatni krzyk mody.

Pod względem praktycznym deski kompozytowe znacznie przewyższają klasyczne deski drewniane. Drewno jest materiałem wrażliwym na warunki atmosferyczne i wymagającym obszernej pielęgnacji, natomiast deski kompozytowe nie. Nie trzeba ich ani lakierować, ani impregnować żadnymi specjalnymi preparatami, by zachowały świeży wygląd przez lata. Nie blakną na słońcu ani pod wpływem deszczu, nie odkształcają się ani pod wpływem mrozu, ani pod wpływem upału. Ponadto odoprność tworzywa sztucznego na wilgoć sprawia, że taras kompozytowy świetnie sprawdzi się obok basenu czy oczka wodnego, gdzie normalne drewno nie miałoby szans z wilgocią.

Chyba jedyną wadą tarasu kompozytowe jest jego stosunkowo wysoka podatność na zarysowania. Inaczej niż w przypadku naturalnego drewna nie można też takiej rysy wyszlifować i polakierować, a wymiana deski na nową może okazać się bardzo kosztowna. Mimo tego, zakup taras kompozytowy to świetna alternatywa dla tarasu drewnianego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here