Narodziny dziecka to dla większości kobiet długo wyczekiwany moment. Jest spełnieniem marzeń, z którym wiąże się wiele oczekiwań i nadziei. Na początku bardzo idealizujemy ten moment, budując swoje wyobrażenia na idyllicznych obrazach szczęścia, spokoju i wzruszenia, jakimi karmią nas filmy i książki. Jednak im bliżej dnia porodu, tym bardziej poznajemy swoje ciało, proces, jakiemu podlegamy i to, jak tak naprawdę będzie przebiegał poród. Pojawia się wtedy na ogół strasz przed ogromnym bólem, jaki może się wiązać z porodem.
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/porod-bolesny-czuje-kobieta-trakcie-porodu/
Strach przed bólem
Końcówka ciąży to chyba najtrudniejszy czas dla kobiety. Nasilają się dolegliwości związane z odmiennym stanem, ale też dochodzą nowe strachy i niepokoje. Wiele z nas paraliżuje strach przed porodem, prze bólem jaki mu towarzyszy. Jest on tym większy, jeśli przezywamy to po raz pierwszy i nie wiemy czego się spodziewać. Nie pomagają nam w tym opowieści bliskich kobiet z rodziny czy znajomych, zwłaszcza jeśli same napotkały trudności podczas porodu i nie otrzymały właściwego wsparcia w tej trudnej chwili.
Poważnym błędem jaki popełniają przyszłe mamy w tym momencie jest czytanie historii i opinii innych kobiet po porodzie na forach internetowych, grupach dyskusyjnych i innych. To, co tam przeczytamy rzadko kiedy jest wspierające i konstruktywne dla nas. Najczęściej piszą tam kobiety, które doznały pewnej traumy podczas porodu i jeszcze jej nie przepracowały, wciąż pełne są tych samych negatywnych emocji. Nie warto brać ich na siebie. Historia każdego porodu jest inna, te negatywne zdarzają się rzadko, ale więcej się o nich pisze.
Jak radzić sobie ze strachem
Nie dajmy się więc wkręcić w spirale negatywnych emocji. Szukajmy wsparcia u kogoś, kto faktycznie może nam go udzielić w fachowy sposób. Porozmawiajmy z położną lub jeśli mamy możliwość z doulą. Opowiedzą szczerze o wszystkich stronach porodu, również tych bolesnych. Uświadomią nas przy tym, w jaki sposób nasz organizm radzi sobie z bólem, wytwarzając wysoki poziom adrenaliny. Zapoznają nas tez z możliwymi metodami łagodzenia tego bólu.
Przeczytaj też: http://sekundaminuta.pl/skuteczne-sposoby-na-rozstepy/