Dlaczego warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem?

Jednym z celów państwa powinno być wspieranie podstawowej jednostki społecznej, jaką jest rodzina. Elementem realizacji tego zadania, jest wsparcie ustawodawcy w zakresie rozliczenia rocznych deklaracji podatkowych. Umożliwia on tak zwane rozliczanie wspólne z małżonkiem. Na czym ono polega? Dlaczego warto skorzystać z tej opcji?

Po pierwsze – wygoda

Jednym z pozytywnych aspektów rozliczania wspólnego z małżonkiem, zauważanych i zgłaszanych przez podatników, jest po prostu wygoda. Polega ona na możliwości pracy tylko nad jednym dokumentem podatkowym. Jest to szczególnie istotne w przypadku związków, w których jedna z osób nie zna się na kwestiach podatkowych czy finansowych. Wtedy, drugi z małżonków ma mniej pracy i może jedną deklaracją rozliczyć ich wspólnie. Co ciekawe, rozliczenie wspólnie z małżonkiem przewiduje się również w nowoczesnych rozwiązaniach deklaracyjnych – według zapowiedzi nowe usługi takie np. jak Twój e-PIT, również przewidywać będą rozliczenie wspólnie z małżonkiem.

Po drugie – finanse

Aspektem nie mniej ważnym, a często skłaniającym pary do wspólnego rozliczenia, są kwestie finansowe. W dużym uproszczeniu – rozliczenie wspólnie z małżonkiem polega na zsumowaniu dochodów, a następnie podzieleniu ich na pół. Wtedy powstaje pewnego rodzaju fikcja, że każdy z małżonków zarabiał tyle samo. Tę wykreowaną kwotę zarobków mnoży się przez dwa (dwoje małżonków) i otrzymuje sumę całości dochodów, która zostanie opodatkowana. Może wydawać się, że w sumie, czy oddzielnie, czy razem – małżonkowie będą wykazywać się wspólnym takim samym dochodem. Jednak stworzenie fikcji, że każdy z nich zarabia tyle samo może mieć konkretne skutki podatkowo – finansowe. Przykładowo, w przypadku jeżeli jedna z osób zarabia dużo więcej, a druga mniej dochodzi do „podziału zarobków”. Dzięki temu osoba, która faktycznie zarabia więcej może zostać zakwalifikowana do niższych grup, czy progów podatkowych, opodatkowanych niższym podatkiem. Dlatego taka operacja i rozliczenie wspólnie z małżonkiem może być opłacalne finansowo.

Podsumowanie i rekomendacje

Jak widać rozliczanie wspólnie z małżonkiem może przynieść podatnikowi konkretne korzyści. Zarówno w sferze wygody i komfortu pracy, jak i konkretnych skutków finansowych. Warto jednak pamiętać, że aby skorzystać z rozliczenia wspólnego należy spełnić konkretne wymogi określone w przepisach.

Jednym z najważniejszych jest oczywiście pozostawanie w związku małżeńskim. Warto jednak zaznaczyć, że możliwe że niestety ulga nie obejmie świeżo poślubionych małżonków. Aby rozliczyć się wspólnie należy pozostawać w związku przez cały okres deklaracyjny (czyli najczęściej poprzedni cały rok podatkowy). W tej kwestii wyjątkiem będą wdowy i wdowcy, którzy pomimo śmierci osoby bliskiej, będą mogli skorzystać z wspólnego rozliczenia.

Drugim kluczowym aspektem jest konieczność pozostawania w ustroju wspólności majątkowej. Uproszczeniem jest jednak założenie, że jeżeli małżonkowie nie podpisywali dodatkowych dokumentów, ani nie podejmowali decyzji np. dotyczącej rozdzielności majątkowej, ustawowa wspólność majątkowa powstała w sposób automatyczny z momentem zawarcia związku małżeńskiego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here