Jak dobrać buty do garnituru

Dobrze dopasowany garnitur to nieodłączny element garderoby każdego eleganckiego mężczyzny. To także część biznesowego dresscodu, po którym możemy poznać zaangażowanie i pozycję pracownika.

Jak dobrać buty do garnituru

Garnitur kojarzony jest przede wszystkim z mężczyznami, choć od pewnego czasu kobiety również nie stronią od jego zakładania. Trzeba jednak zauważyć, że panie łączą go tylko z pracą, natomiast panowie używają garnituru na różne okazje, np. na uroczystości rodzinne, czy ślub. Sam strój to jednak tylko połowa sukcesu – w całej stylizacji niezwykle ważne jest obuwie, które może doskonale dopełnić ubiór, albo zupełnie zrujnować efekt. Jedyną dopuszczalną opcją są półbuty męskie, które muszą być dopasowane do okazji i kroju garnituru.

Półbuty Oxfordy

Oxfordy to półbuty dla mężczyzn, którzy cenią sobie klasykę. Takie modele zdobyły popularność na początku XIX wieku, a to za sprawą studentów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Buty mają cechę charakterystyczną – zamkniętą obłożynę, czyli fragment skóry, który łączy się ze sznurówką i jest umocowany w przedniej części buta. Takie półbuty męski wyróżniają się na tle innych modeli i są dość ozdobne, dlatego nadadzą się idealnie np. na ślub, wesele, czy inne uroczystości kościelne i rodzinne.

Półbuty Derby

To drugie populane obuwie, które często jest zestawiane z elegancką garderobą. Wyglądem nie przypominają oxfordów – są dużo bardziej formalne i nie tak ozdobne. Styliści odradzają zakładania ich na uroczystości – dużo bardziej nadają się na spotkania biznesowe. Założenie ich np. na ślub może zostać odebrane jako brak znajomości etykiety.

Półbuty Brogsy

To trzeci typ obuwia, który chętnie łączony jest z garniturem. Te półbuty męskie wyróżniają się charakterystycznymi perforacjami, dlatego nadają się np. na cieplejsze dni lata. Najlepiej zakładać je na mniej formalne spotkania, imprezy towarzyskie lub do pracy. Co ciekawe, niektórzy panowie chętnie zestawiają brogsy ze zwykłymi marynarkami, a nawet jeansami. Brogsy są dość uniwersalne i nadają się do różnych stylizacji, nadając im nieco bardziej eleganckiego sznytu. Warto mieć je w swojej szafie, ponieważ pasują nawet do zwykłego t shirta i spodni.

Monki

Monki to półbuty zapinane na klamrę z lekko wydłużonym czubkiem. Świetnie pasują do garniturów o klasycznym fasonie. Buty nie posiadają sznurówek, dlatego są postrzegane jako nieco bardziej ekstrawaganckie. Można je zakładać zarówno do pracy, jak i na mniej formalne uroczystości, czy spotkania towarzyskie. Nadają się także na chłodniejsze dni, ponieważ mają nieco solidniejszą podeszwę.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here