Jak dobrać stanik?

0
1965

Odpowiedni dobór stanika to nie tylko kwestia estetyki, ale i wygody i zdrowia. Jeżeli ta część garderoby jest źle dopasowana, jej elementy mogą się boleśnie wpijać w ciało. Niewłaściwe podtrzymywanie piersi może także tworzyć optyczne złudzenie wady postawy, a nawet prowadzić do ich powstawania. Z kolei dobre biustonosze formują biust, nadając mu ładny kształt; w zależności od fasonu mogą sprawić, że będzie się wydawał większy lub mniejszy. Na szczęście dobieranie staników nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wyjaśniamy, jak dobrać stanik do biustu w każdym rozmiarze.

Jak dopasować stanik?

Zdejmowanie wymiarów

Chcąc dobrać stanik do biustu, przede wszystkim musisz dokładnie zdjąć z siebie wymiary. Do tego celu możesz wykorzystać zwykłą miarkę krawiecką.
Pamiętaj, że o ile najważniejszymi wymiarami, których potrzebujesz, jest obwód pod biustem oraz obwód biustu, nie możesz zapomnieć o długości ramiączek.

Obwód pod biustem zmierz, nie wykonując głębokich wdechów, stojąc prosto i naturalnie. Z kolei obwód biustu mierzy się w najszerszym jego miejscu (zazwyczaj na linii sutków), mając wyprostowane plecy. Pilnuj, by miarka nie obejmowała Cię zbyt luźno i nie opadała na plecach.

Dobieranie rozmiaru stanika

Obwód biustonosza jest liczbą podzielną przez 5 (75, 80, 85 itd.). Jeżeli Twój obwód pod biustem nie jest taką liczbą, zaokrąglij uzyskaną wartość w dół (na przykład jeśli Twój obwód to 77 cm, zaokrąglij do 75, jeśli 94 – do 90).
Warto tutaj zaznaczyć, że można spotkać się z zaleceniem, by w takich przypadkach zapinać stanik na zewnętrzną haftkę. Jednak nowe biustonosze zawsze należy zapinać właśnie na nią. Z biegiem czasu materiał będzie się nieco rozciągał – wtedy należy wykorzystać środkowe i wewnętrzne haftki.

Jak dobrać miseczkę stanika? Jej rozmiar określa różnica między obwodem pod biustem i obwodem biustu – od A do KK (niektóre firmy produkują również staniki z większymi miseczkami), zgodnie z tabelą rozmiarów.

Oczywiście pomiary i obliczenie swojego rozmiaru to dopiero początek – piersi mają różny kształt i może się okazać, że rozmiar, który według tabeli powinien pasować, będzie źle leżał. Dlatego ważną częścią dobierania stanika jest prawidłowe przymierzanie.

Przymierzanie stanika

Jak dobrać odpowiedni stanik? Przymierz go! Wybrany egzemplarz należy założyć przy lekko pochylonych plecach – dzięki temu piersi ułożą się w miseczkach w miarę luźno.
Stanik należy zapiąć na najluźniejszą haftkę – jeżeli jest zbyt luźny i wymaga zapięcia go na wewnętrzną, wybierz taki o mniejszym obwodzie.
Często piersi trzeba zebrać i odpowiednio ułożyć w miseczce, by leżały swobodnie i nic nigdzie nie uwierało.
Następnie zwróć uwagę na ułożenie fiszbiny – powinna przylegać tuż pod biustem, a jej zakończenie celować w środek pachy. Jeżeli znajduje się na piersi lub prawie na plecach – stanik nie jest odpowiedni.
W dobrze dobranym staniku piersi nie powinny się stykać – końcówki fiszbin z przodu powinny przylegać do mostka, rozdzielając biust.

Podczas przymierzania stanika wykonaj trochę ruchów takich jak podnoszenie rąk, skręt tułowia oraz skłony. Pozwoli to sprawdzić, czy bielizna nie wpija się w skórę i nie zmienia położenia. Dobrze dobrany stanik powinien trzymać biust w jednym miejscu i nie przesuwać się.

Dopasowanie stanika – skąd wiedzieć, że biustonosz jest źle dobrany? 

Jest kilka elementów świadczących o nieprawidłowym doborze biustonosza:
– unoszenie się zapięcia na plecach (gdy tworzy łuk – obwód powinien tworzyć linię prostą),
– łączenie miseczek odstające od mostka,
– wpijanie się ramiączek lub przeciwnie – zbyt duży luz,
– biust wypływający z miseczki lub nie przylegający do niej.

– Pamiętajmy, by zwracać uwagę na dokładne mierzenie każdego rodzaju biustonosza, również w przypadku bielizny erotycznej. – zwraca uwagę ekspertka sklepu N69.pl.

Jak dobrać odpowiedni biustonosz do kształtu biustu i odzieży?

Na rynku istnieje wiele rodzajów bielizny. Jak dobrać odpowiedni stanik do wielkości biustu i sposobu użytkowania? Zwróć uwagę na następujące modele:
bardotka/balkonetka – mało zabudowany stanik, którego miseczki tworzą linię prostą. Świetnie się sprawdza przy piersiach o szerszym rozstawie. Często ma odpinane ramiączka.
braletka – nieusztywniany lub lekko usztywniany biustonosz z koronki lub przejrzystych tkanin, raczej podkreślający niż podtrzymujący biust. Z tego powodu jest przeznaczony raczej dla małych, niezbyt ciężkich piersi. Komplety seksownej bielizny często zawierają biustonosze tego typu. Znajdziesz je m.in. tu: https://n69.pl/seksowna-bielizna-damska-i-kostiumy/seksowne-komplety-obsessive.
full cup – bardzo zabudowany model, osłaniający całe piersi. Mocno kształtuje i podtrzymuje biust, również w większym rozmiarze.
minimizer – model optycznie zmniejszający piersi dzięki ich szerszemu rozstawieniu oraz lekkiemu spłaszczeniu z przodu,
plunge – fason o niskim mostku, sprawdzający się przy głębokich dekoltach. Duże piersi mogą nie mieścić się w miseczkach stanika tego typu – najlepiej leży on na piersiach średniej wielkości, osadzonych blisko siebie.

Wiedząc już, jak zdejmować miarę i określić swój rozmiar biustonosza oraz jak dobrać stanik do małego biustu lub przeciwnie – dużego, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem fasonu, który będzie nie tylko pięknie się prezentował, ale i zapewni Ci niezbędną wygodę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here