pieniądze

Wiele osób ma problemy z wyliczeniem netto swoich dochodów. Bardzo często pracodawcy podają dochód brutto, bo wiedzą, że można mieć problemy z określeniem tego ile tak naprawdę zarabiamy. Brutto wszystko wygląda o wiele bardziej korzystnie, dlatego nie ma się, co dziwić, że jeśli później otrzymujemy wynagrodzenie netto to jest wielkie zdziwienie.

W takiej sytuacji trzeba się będzie nauczyć jak wyliczyć dochód netto żeby dokładnie wiedzieć ile zarabiamy. W ten sposób wiemy czy opłaca nam się pozostawać u tego pracodawcy, u którego jesteśmy. Dzisiaj z pracą nie ma żadnych problemów, dlatego trzeba będzie zastanowić czy mamy pozostać w tym miejscu czy jednak możemy poszukać sobie lepszej pracy?

To nasze życie, a to ile się zarabia ma ogromne znaczenie i nie można o tym zapominać. To oznacza, że wszystko trzeba sobie bardzo dobrze przemyśle, a wtedy będziemy wiedzieć, na co można sobie pozwolić, a na co nie. Im szybciej poznamy technikę wyliczenia dochodu netto tym lepiej dla nas, a zatem nie pozostaje nam nic innego jak zdobyć taką wiedzę. Przekonamy się jak to wygląda i czy można będzie być zadowolonym z tego, co nam oferuje pracodawca, bo przecież bywa z tym bardzo różnie.

Wyliczenia dochodu netto

Jeśli podaje nam ktoś dochodów brutto to nie ma tutaj żadnych odliczeń. To pensja, która właściwie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To, dlatego trzeba będzie nauczyć się jak z tym zadziałać tak żeby wiedzy konkretnie, że jeśli jest 2500 złotych brutto to ile dostaniemy na rękę? Wtedy analizujemy wszystko i albo negocjujemy warunki albo szukamy nowego pracodawcy. Jeśli chodzi o wynagrodzenie brutto to nie ma tutaj odliczenia żadnych składek na ubezpieczenie. To oznacza, że trzeba będzie to zrobić.

dochód netto

W Polsce ZUS musi być opłacalny w pierwszej kolejności. Nie ma znaczenia czy dotyczy do osób, które pracują u kogoś czy takich, które mają własne filmy. Składki są potrzebne i obowiązkowe, a kto ich nie płaci ten musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. To się nam nie opłaca.

Zatem musimy odliczyć od tego składkę na ubezpieczanie emertytalne, rentowe oraz chorobowe. Te trzy składki są potrzebne w każdym z przypadków i nie można o tym zapominać. Mamy tutaj koszty w granicach trzystu złotych jak miniuj, ale im więcej zarabiamy tym więcej płacimy. To się przecież płaci procentowo od zarobków, jakie osiągamy.. Niby nie jest dużo, ale na rok uzbiera się nam całkiem spora sumka i trzeba o tym pamiętać.

Co jeszcze doliczamy?

Trzeba będzie również odliczyć podatek, bo państwo musi z czegoś się utrzymać. My za to wszystko płacimy, co oznacza, że wszystko, co teoretycznie daje państwo za darmo tak naprawdę pokrywane jest z naszych podatków. Jeśli jesteśmy osobami, które mieszczą się w progu 18% to obliczamy sobie od naszej pensji podatek.

To ważne żeby się tutaj nie pomylić, dlatego trzeba wszystko bardzo dobrze wyliczyć. To proste dochód mnożymy przez osiemnastoprocentowy podatek. Wtedy wiemy ile wynosi podajemy na miesiąc i tym samym wiemy ile państwu się oddaje. Jeśli mamy duże zarobki powyżej stu tysięcy złotych to wtedy podatek płacimy podwójnie.

jak obliczyć dochód netto

Wyliczamy dochody

Można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, bo wtedy wprowadzamy dane, jakie znamy i tym samym możemy przystąpić do wyliczenia naszej pensji netto. Nie jest to trudne do obliczenia, bo jeśli zaczynamy to robić samodzielnie to sytuacja może nam się skompilować. Wystarczy źle postawić przecinek w kwocie i już wyjdzie nam coś innego niż jest w rzeczywistości. W Polsce mamy bardzo dużo opłat i to wie każda osoba, która płaci te wszystkie składki i podatki. Niestety, ale jeśli państwo ma dawać obywatelom socjalne dodatki to trzeba to sfinansować w podatków i składek.

Musimy pamiętać o tym, że państwo i władza, jako taka nie mają żadnych pieniędzy. Niczego nam oni nie dają tylko my dajemy innym. Wiele osób myśli, że jeśli dostaje jakieś pieniądze to są za darmo, bo rząd je ma, ale skąd je ma mieć? W przypada Polski nie ma przemysłu jak dawniej, a kopalnie i inne państwowe firmy nie przynoszą takich dochodów żeby wystarczyło na utrzymanie państwa. Tak to niestety wygląda i trzeba o tym pamiętać.

Obliczając dochód netto dowiemy się jak dużo z naszej kieszeni wpływa w skali roku do budżetu państwa. Mnożąc to przez wszystkie lata, które pracujemy uzbiera się z tego spora suma pieniędzy. Im więcej udaje nam się zarobić tym więcej trzeba będzie oddać państwu. To, dlatego bogaci do państwa wpłacają naprawdę ogromne ilości pieniędzy. Nie zawsze im się to podoba i nie ma się, co dziwić my mielibyśmy podobne odczucia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here