Jak przygotować ogród na wiosnę? Porady eksperta

Wiosna jest najpiękniejszym i jednocześnie najbardziej pracowitym czasem w ogrodzie. Musimy posprzątać wszystko to, co uległo zniszczeniu zimą. Posadzić kwiaty, zadbać o drzewa, które trzeba poprzycinać. Jest to też idealny moment, by wprowadzić do naszego ogrodu nowości. Jest to idealny moment, by zmodyfikować przebieg alejek, czy zrobić wymarzone i odkładane z roku na rok oczko wodne.

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie na wiosnę?

Zaczynamy od sprzątnięcia szkód, które powstały zimą. Grabimy liście oraz połamane gałęzie. Zdejmujemy zabezpieczenia, które chroniły nasze rośliny przed mrozem. Chociaż jeszcze warto trzymać je w pogotowiu, w końcu nie mamy pewności, czy przymrozki jeszcze nie wrócą. Jest to dobry moment, by przekopać ziemię, którą planujemy przeznaczyć pod siew i zasilić rośliny nawozem.

Kratka parkingowa i obrzeża trawnikowe – jak je wykorzystać?

Wiosna jest idealnym momentem na wszelkie zmiany. Jeżeli czujemy, że nasz ogród jeszcze nie jest idealny, to właśnie teraz najlepiej wprowadzać zmiany. Warto zmodyfikować wygląd alejek, może poprowadzić nowe, zupełnie inne ścieżki. W takich zadaniach świetnie sprawdzają się obrzeża trawnikowe. Możemy uzyskać różne kształty ścieżek i wysokości. Obrzeża trawnikowe pozwolą utrzymać trawnik w ryzach. W ten sposób zabezpieczymy korę lub kruszywo przed rozsypywaniem, a trawę przed niekontrolowanym rozrastaniem się.

Chcąc wytyczyć nowe ścieżki, czy podjazd warto skorzystać z kratki parkingowej. Jest to ekologiczna alternatywa dla kostki brukowej, czy płyt chodnikowych. Ich zadaniem jest uzyskanie jednolitej nawierzchni, która można wypełnić kruszywem, kamieniami, czy trawą. Dzięki takiemu wykończeniu kratka geosystem staje się niewidoczna.

Jeżeli tej wiosny postanowimy spełnić marzenie o budowie zbiornika wodnego, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłoża i brzegów oczka. Tu również sprawdzi się geokrata parkingowa, którą należy zasypać ziemią i dodatkowo umocnić sadząc rośliny. Efekt będzie niesamowity. Wielkie, dzikie trawy, które zapewnią piękne widoki, a jednocześnie mocny, stabilny brzeg.

Jakie kwiaty do ogrodu na wiosnę?

Pierwsze kwiaty możemy zacząć sadzić już w marcu. Oczywiście wszystko zależy od pogody, ale lilie, nagietki, czy chabry już można wysadzać. W kwietniu jest jeszcze więcej pracy. Sadzimy astry, nasturcje i mieczyki. W drugiej połowie miesiąca już możemy sadzić lewkonie, lwie paszcze czy stokrotki.

Maj jest najpiękniejszym miesiącem w ogrodzie. Jest to najlepszy moment na sadzenie iglaków, rododendronów, czy azalii. Jeszcze możemy pokusić się o zasadzenie bylin oraz kwiatów letnich takich jak maciejka, dalie, begonie, czy mieczyki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here