jak sprawdzić vin samochodu

Każdy kto kiedykolwiek dokonywał zakupu na rynku samochodów używanych wie, jak ciężko jest o znalezienie dobrego i zadbanego auta. Dodatkowo, często to co wypisywane jest w ogłoszeniach, nie pokrywa się ze stanem faktycznym danego egzemplarza.

Niestety, ale cofanie przebiegów to w dzisiejszych czasach powszechna praktyka, stosowana przez praktycznie już wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą samochodów używanych. Czasami potrafią oni cofnąć przebieg nawet dwukrotnie, przesadzając do tego stopnia, że może okazać się, że dwudziestoletni samochód posiada przebieg poniżej stu tysięcy.

Jak to z każdego ogłoszenia na portalach motoryzacyjnych, możemy dowiedzieć się, że oczywiście samochód użytkowany był jedynie w niedzielę, przez starszą osobę, stad tak niskie kilometry. Oczywiście, przy odpowiednim eksploatowaniu samochodu wysoki przebieg nie jest czymś, co dyskwalifikuje daną jednostkę, ale jeśli jednak od samego początku zakupu jesteśmy oszukiwani na tak błahych sprawach, to wzbudza to już nasze wątpliwości co do reszty.

 

Niestety, ale czasami bardzo ciężko jest przy zakupie samochodu, ocenić jego faktyczny stan techniczny i nawet wizyta w wyspecjalizowanych placówkach, zajmujących się sprawdzaniem samochodów dla klienta przed jego zakupem, może wcale nie pomóc. Dziś handlarze samochodów są już tak sprytni, że potrafią zataić dosłownie każdą wadę, tanim kosztem i dopiero w momencie, kiedy zakończy nam się gwarancja rozruchowa, zacznie dawać o sobie znać.

Oczywiście, przy odrobinie szczęścia uda nam się odzyskać pieniądze na dalsze naprawy, jednak jest to bardzo czasochłonny zabieg, często nieprzynoszący żadnego efekty. Z reguły odpuszczamy sobie dochodzenie do swoich praw, naprawiając nasz samochód za swoje pieniądze. Jeśli jednak poświęcimy choć trochę swojej energii na sprawdzenie samochodu w bazie danych, możemy wykryć choć niektóre rzeczy, które handlarz tak bardzo chciałby przed nami zataić.

samochód

Od niedawna możemy własnoręcznie sprawdzić historię, oraz przebieg pojazdu dzięki wpisaniu podstawowych danych o samochodzie na stronie internetowej Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Jak sprawdzić vin samochodu?

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z takiego raportu, najprościej będzie, jeśli będziemy mieli przed sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Tam znajdują się wszelkie informacje potrzebne, do uzyskania raportu o pojeździe. Oprócz numeru identyfikacyjnego pojazdu, będziemy potrzebowali znać datę pierwszej rejestracji samochodu, oraz jego numery z tablicy rejestracyjnej. Po wpisaniu takich danych i oczywiście ich potwierdzeniu, dostaniemy pełny raport, dotyczący ilości właścicieli pojazdu, stanu licznika spisywanego na stacjach diagnostycznych podczas przeglądu, oraz to, czy nie posiadał on w przeszłości jakiś szkód.

Możemy również uzyskać informację, czy za granicą nie został on zgłoszony jako taksówka, lub, czy po prostu nie został on skradziony. Taki raport pozwoli nam zweryfikować niektóre dane podane w ogłoszeniu, przy zakupie używanego samochodu. Dodatkowo, zamawiając pełny raport, możemy dowiedzieć się jaki silnik powinien posiadać dany egzemplarz, oraz jakie wyposażenie powinno być w oryginale. Jak widzimy, nie jest to skomplikowany zabieg, a już od samego początku będziemy mieć pewien rzut na stan faktyczny naszego być może przyszłego samochodu.

Musimy wiedzieć, że od pewnego czasu cofanie liczników z przebiegiem jest przestępstwem, a mimo to, handlarze nie mają co do tego żadnych skrupułów. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, przebieg samochodu być może nie ma wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o stan ogólny pojazdu, jednak jego pewne podzespoły mają ograniczoną żywotność. Zatem jeśli zobaczymy, że silniki z turbodoładowaniem posiadają już prawie trzysta tysięcy kilometrów przebiegu, a turbina jeszcze nie była wymieniana, możemy być prawie, że pewni, że taka naprawa wypadnie na naszą kadencję.

vin samochodu

Niestety, ale to nigdy nie są małe koszta i na pewno wolelibyśmy uniknąć takich wydatków już na samym początku użytkowania samochodu. Dodatkowo elementy zawieszenia, w zależności od tego po jakich drogach się poruszamy, również posiadają określoną żywotność, dlatego również zwróćmy uwagę na przebieg, oraz na to, kiedy dokonywane były ostatnie wymiany i jakich elementów dotyczyły.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy posiadać ładną i zadbaną jednostkę, powinniśmy na bieżąco dokonywać wszystkich naprawa. To samo dotyczy wymiany wszystkich płynów eksploatacyjnych, jeśli będziemy wszelkie oleje, czy płyny wymieniać na czas, znacząco wydłuży to żywotność naszego samochodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here