książki

Żyjemy w czasach, w których najważniejszy jest czas. Każdy ma go mało. Wszyscy biegniemy przez życie od szkoły czy pracy, przez obowiązki domowe czy zajęcia dodatkowe, i nie mamy nawet czasu na odpoczynek czy spędzenie czasu z rodziną. Wszyscy pędzimy. Nie potrafimy cieszyć się postawą slow ligę, ponieważ nie możemy sobie na to pozwolić.

Chcemy czytać książki, zdobywać wiedzę, ale robić to jak najszybciej, by jak najwięcej jeszcze zrobić. Często zapominamy o przyjemności, które może nieść ze sobą czytanie, tylko czytamy stawiając na ilość. Wyznaczamy sobie coraz to nowe wyzwania książkowe, więc pragniemy je wykonać a tym samym czytać jeszcze szybciej i szybciej. Jak szybko czytać? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytanie.

Zacznij od… Czytania

Po pierwsze to zacznij czytać regularnie. Sięgają po książkę codziennie, nawet na 5 czy 10 minut. Zobaczysz, że z czytaniem jest jak z każdą inną umiejętnością. Najpierw robimy ja powoli, zastanawiamy się nad tym co robimy, a dopiero później przychodzi automatyzm. Tak samo jest z czytaniem. I’m bardziej przyzwyczaisz mózg do codziennej lektury tym łatwiej on będzie sobie z nią radził.

Znajdź to, co chcesz czytać

Może uważasz, że czytanie jest głupie i nie lubisz czytać, a może idzie Ci strasznie topornie, szybko się nudzisz i porzucasz lekturę? Może zdarzyć się tak, że czytasz coś co się nie interesuje lub jest napisane językiem, który jest dla Ciebie za trudny. Wtedy nic dziwnego, że czytanie nie idzie i najlepiej.

Spróbuj znaleźć autora, którego styl pisania będzie ci odpowiadał. Możesz też wybrać gatunek, który będzie Cię wciągał. Niektórzy uwielbiają czytać powieści obyczajowe, biografie, powieści historyczne, a inni znów wolą literaturę kryminalną, sensacyjną czy fantastykę. Jeżeli znajdziesz to, co lubisz i załapiesz haczyk to będziesz mógł na własnej skórze przekonać się, że wciągającą książkę można dosłownie pożreć w ciągu paru godzin.

jak szybko czytać

Skup się
Czy często zdarza się, że podczas lektury jakiejś książki zaczynasz myśleć o niebieskich migdałach czy o tym, co będziesz jadł na obiad? Potem zauważasz, że nie wiesz co działo się na poprzednich stronach, które przed chwilą przeczytałeś. Potem musisz wracać do tego tekstu, a więc marnujesz czas i spowalniacz swoje tempo czytania.

Warto skoncentrować się na tym, co się robi. Jeżeli masz problemy z koncentracją to możesz próbować korzystać z różnych technik, które pomagają utrzymać skupienie, między innymi technikę pomarańczy. Technika ta polega na wyobrażaniu sobie dużej, soczystej pomarańczy z tyłu swojej głowy, na wysokości potylicy.

Przygotuj sobie otoczenie
Może lubisz popijać herbatkę podczas czytania albo zajadać sobie ciasteczka? Warto przygotować je sobie pod ręką wcześniej, żeby później nie przerywać lektury. Warto też wybrać wygodne miejsce i pozycję, w której usiądziemy. Niektórym podczas czytania przeszkadza też otoczenie i inni ludzie obok. Warto więc czasem wybrać miejsce ciche i dyskretne, w którym nikt nam nie będzie przeszkadzał. Niektórzy ludzie chętnie korzystają z zatyczek do uszu, tak zwanych stoperów, które wyciszają dźwięki z otoczenia i pomagają się skupić.

Zastanów się
Przed lektura danej książki czy artykuły zastanów się czego oczekujesz od tekstu, o czym on jest, czego się możesz po nim spodziewać, jakie informacje będziesz mógł w nim znaleźć. Jest to bardzo przydatna czynność, zwłaszcza gdy musisz dużo zapamiętać z tekstu. Pomoże to skupić Ci się na tekście podczas czytania i zwrócisz uwagę na elementy, o których już pomyślałaś. Sprawi to też, że nie będziesz musiała dużo zastanawiać się nad tym, co czytasz i nie będziesz musiała wracać do ważnych rzeczy.

szybkie czytanie

Stosuj metodę wskaźnika
Szybkie czytanie bardzo ułatwia czytanie z pomocą wskaźnika. Jako wskaźnik może posłużyć twój palec, ołówek czy linijka. Przesuwaj ja rytmicznie wzdłuż tekstu, a zobaczysz, że będziesz czytała ten fragment tekstu, gdzie jest twój wskaźnik. Pomaga to skoncentrować się na tym, co czytasz, a dzięki temu będziesz czytać szybciej.

Nie czytaj na głos
Nie czytaj na głos ani w myślach, ponieważ wypowiadanie słów zajmuje dużo czasu. Czas ten jest o wiele dłuższy niż czas, który twój mózg potrzebuje by zakodować to, co przeczytałeś. Czytanie pojedynczych wyrazów zdecydowanie obniża tempo, w którym czytasz.

Ćwicz
Na komputery i telefony dostępnych jest wiele aplikacji, które pomogą opanować ci sztukę szybkiego czytania. Część z nich opiera się na poszerzeniu twojego pola widzenia, co sprawi, że za jednym razem będziesz czytać więcej wyrazów niż poprzednio. Pamiętaj, trening czyni mistrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here