jak zmotywować się do nauki

Włączyłeś ulubioną listę odtwarzania, przygotowałeś sobie materiały do ​​nauki i dawałeś z siebie wszystko… przez 30 minut. Chociaż zacząłeś, nie możesz tak naprawdę zmotywować się do kontynuowania nauki. Wydaje Ci się, że dalsza nauka jest niemożliwa, ale jesteś w błędzie. Być może po prostu nie wiesz, jak zmotywować się do nauki skutecznie, ale jest kilka sposobów na pozostanie skoncentrowanym i osiągnięcie tego celu.

Powinieneś być przede wszystkim w dobrym nastroju. Zanim zaczniesz, zrób wszystko, co musisz zrobić, aby następnie się zrelaksować i oczyścić głowę z niepotrzebnych myśli. Możesz spróbować łatwych ćwiczeń, technik oddechowych, medytować przez kilka minut lub po prostu wybrać listę utworów muzycznych, które pomogą Ci się uczyć.
Ustal także z góry limit spotkań z przyjaciółmi.

Jeśli Twoi znajomi będą Cię prosić o spotkanie czy wyjście na imprezę, trudno będzie Ci im odmówić, dlatego ustal swoje granice z kolegami, powiedz im, kiedy i jak długo będziesz się uczyć, i nie rezygnuj ze swojego postanowienia. Jeśli nie będą chcieli dać Ci spokoju, możesz im obiecać, że w zamian znajdziesz dla nich czas nazajutrz. Jeżeli jednak nadal będą próbowali przekonać Cię do zmiany zdania i rezygnacji z nauki, powiedz, że nauka jest w tej chwili Twoim głównym priorytetem – ten argument będą musieli zrozumieć.

nauka w domu

Co następnie? Włącz w swoim telefonie tryb samolotowy i ustaw go na cały czas trwania Twojej nauki. Pomoże Ci to utrzymać koncentrację, bo nie będą Cię rozpraszać przychodzące połączenia i powiadomienia. Jeśli zaś możesz sobie na to pozwolić, najlepiej będzie telefon wyłączyć. Im mniej masz rozpraszających Cię rzeczy, tym lepiej.

Często w nauce pomaga też zmiana otoczenia

Jeśli Twój pokój w domu lub w akademiku nie pozwala Ci na skuteczną naukę i łatwo rozprasza Twoją uwagę, dobrym pomysłem może być przeniesienie się z książkami do zupełnie nowego środowiska. Tam będziesz bardziej zmotywowany, by trzymać się swojego planu nauki. Wypróbuj w tym przypadku lokalną bibliotekę lub kawiarnię. Zabierz ze sobą słuchawki, aby odciąć się od odgłosów otoczenia.

Aby mieć stałą i trwałą motywację, jasno zdefiniuj cel swojej nauki. Jeśli będziesz mieć jasność co do tego, co próbujesz osiągnąć, bardziej prawdopodobne będzie, że uda Ci się to zrobić. Poświęć chwilę, aby rozpisać swoje cele. Bądź w tym jak najbardziej konkretny: ustal sobie cele wymierne, osiągalne, realistyczne i ograniczone w czasie.

Mając to na uwadze, możesz wyznaczyć sobie cel czytania książek i robienia notatek w każdy weekend, lub co drugie popołudnie. Zastanów się dokładnie nad ustaleniem harmonogramu Twojej nauki, który może obejmować Twoje cele, ale nie zapomnij także zaplanować sobie przerw. Możesz trzymać się ustalonego harmonogramu, ustawiając alarm w telefonie lub prosząc wybranego członka rodziny lub znajomego o pilnowanie czasu poświęcanego przez Ciebie na naukę.

jak zmotywować

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inną możliwością ustalania celów może być stworzenie planu dla Twojego celu długoterminowego, takiego jak nauka, by dostać się do szkoły wyższej lub na uniwersytet medyczny. Taki cel może wymagać od Ciebie większych nakładów czasu, ale nadal ma te same podstawowe założenia, co przy nauce krótkoterminowej.

Po zdefiniowaniu celów, wybierz nagrodę, która dodatkowo zachęci Cię do nauki. Działa to najlepiej, dzieląc większe cele na mniejsze jego części, możliwe do wykonania w krótkim czasie. Następnie nagradzaj się drobnymi nagrodami, na przykład, korzystając z powyższego przykładu, możesz nagrodzić się godzinną przerwą, którą możesz spędzić ze znajomymi.

Trwaj przy swoim planie, nawet wtedy, kiedy poczujesz silne zniechęcenie. Po opracowaniu harmonogramu nauki, staraj się go zawsze trzymać. Kiedy uczysz się trudnych tematów, możesz się zniechęcić, zwłaszcza, jeśli nie rozumiesz konkretnych pojęć lub jeśli wydaje ci się, że jest ich zbyt wiele, by je zapamiętać. W takim momencie zrób sobie przerwę i zrób coś przyjemnego, wyjdź na spacer lub obejrzyj film. Następnie wróć do nauki. Pomocne może być również uzyskanie pomocy od nauczyciela lub kolegi, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Sporządzając notatki, możesz też rysować małe, kolorowe obrazki, co sprawi, że łatwiej będzie Ci przyswoić pewne partie wiedzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here