wózki magazynowe

W warsztatach, magazynach, małych zakładach produkcyjnych, hurtowniach i sklepach stosuje się różnego rodzaju platformowe wózki magazynowe ręczne. Najczęściej jest to sprzęt o dość prostej konstrukcji, z szeroką platformą i czterema kołami, z czego dwa są zwykle skrętne. Takie urządzenia spotyka się w wersji z jedną lub dwiema burtami, w wariantach składanych i o jednolitej konstrukcji (burty spawane). Czym charakteryzują się poszczególne konstrukcje i jaki model takiego sprzętu wybrać?

Rozmiar i sposób wykonania platformy

Elementem w największym stopniu decydującym o przydatności konkretnego modelu wózka magazynowego do pracy w danym miejscu jest jego wielkość oraz maksymalny udźwig. Długość oraz szerokość platformy przekłada się na rodzaj i ilość towarów, jakie mogą być jednocześnie przewożone na wózku. Oczywiście na liczbę przewożonych towarów wpływa także maksymalny udźwig wózka, co jest pochodną wytrzymałości całej konstrukcji oraz rodzaju zastosowanych w nim kółek. Podstawowe wózki magazynowe mają maksymalny udźwig w granicach 200 kg, ale w sprzedaży znaleźć można również znacznie wytrzymalsze konstrukcje pozwalające na przewożenie ładunków o łącznej wadze pół tony, a nawet więcej. Szukając porządnego wózka platformowego, warto rozglądać się za urządzeniem z wytrzymałą platformą wykończoną materiałem o antypoślizgowych właściwościach. Dobrze również, gdy sama platforma jest lekka, odporna na wilgoć i korozję.

Wózek składany czy z burtą spawaną

Na wygodę użytkowania wózków magazynowych wpływa nie tylko wielkość i jakość wykonania platformy czy oferowany przez urządzenie maksymalny udźwig, ale także sposób montażu burty. W większości przypadków burta jest stałym elementem konstrukcyjnym wózka, przyspawanym do konstrukcji nośnej, na której opiera się platforma. Firmy zajmujące się produkcją tego typu sprzętu sprzedają jednak również wózki magazynowe platformowe z burtami składanymi. To specyficzne rozwiązanie konstrukcyjne sprawia, że wózek staje się urządzeniem znacznie wygodniejszym w transporcie i przechowywaniu. Można używać go również do transportu ładunków o większych gabarytach. Wystarczy złożyć burtę.

Szukając porządnego wózka magazynowego ręcznego, platformowego, szczególną uwagę należy zwrócić na oferowany przez niego maksymalny udźwig, kształt, rozmiar i sposób wykonania platformy, a także na rodzaj zastosowanej w nim burty. To podstawowe parametry decydujące o tym, czy dany model wózka sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach, w określonym miejscu pracy – w niewielkim magazynie, warsztacie, sklepie czy hurtowni.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here