Jakich błędów unikać przy wyborze zaproszeń ślubnych?

0
1225

Zaproszenia ślubne są ważnym elementem przygotowań do wesela. Ich wybór jest jedną z najprzyjemniejszych decyzji. Z drugiej strony zaproszenia ślubne to nie tylko odpowiednia kolorystyka i rodzaj czcionki. To także zawartość „merytoryczna”. Przeczytajcie jakich błędów unikać podczas wypełniania zaproszeń ślubnych.

Niewłaściwy zapis daty i godziny

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale częstym błędem na zaproszeniach ślubnych jest niewłaściwy zapis daty i godziny. Najbardziej czytelną opcją jest stosowanie zapisu w postaci cyfr. Okazuje się jednak, że i w tym przypadku pojawia się wiele wątpliwości. Dlatego zapisując datę na zaproszeniu ślubnym, powinniście stosować się do kilku zasad. Jeżeli data ślubu przypada między 1 a 9 dniem miesiąca, to w zapisie powinniście pominąć zero (9.09.2020). Zasady tej nie stosuje się w przypadku miesięcy. Wybierając zapis cyframi rzymskimi, nie umieszczajcie pomiędzy nimi kropek. Jeżeli miesiąc jest zapisywany słownie, to zadbajcie o zastosowanie odpowiedniej odmiany. Kluczowym elementem jest także kolejność, czyli format daty. Zapis zawsze powinien mieć formę „dzień.miesiąc.rok”. Nie należy oddzielać cyfr ukośnikami lub łącznikami.

Wybór nieczytelnej czcionki

Na zaproszeniach ślubnych dominują bardzo wymyślne czcionki. Pełne zawijasów i ozdobników litery wyglądają bardzo efektownie. Niestety nie wszystkie są czytelne. Wybierając czcionkę na zaproszenia, unikajcie mieszania formatów. Cała treść powinna być napisana jednym rodzajem czcionki. Jeżeli chcecie wyróżnić pewne fragmenty czy słowa, to najlepiej wykorzystać do tego opcję pogrubienia lub podkreślenia.

Projektując zaproszenie, sprawdźcie kilka wersji czcionki. Na tej podstawie dużo łatwiej będzie Wam wybrać najbardziej czytelną. Zastosowanie ozdobnych liter robi dobre wrażenie, ale ich duże nagromadzenie sprawi, że stają się męczące w odbiorze. Proste i klasyczne czcionki mogą z kolei nie pasować do ozdobnej stylistyki zaproszenia. Dlatego warto przed wydrukowaniem zobaczyć całość i ocenić zaproszenie pod kątem czytelności i atrakcyjności wizualnej.

Nieprawidłowa odmiana nazwisk zaproszonych osób

Częstym błędem, jaki pojawia się na zaproszeniach, jest niewłaściwa odmiana nazwisk gości. Zapisując odmianę, musicie bezwzględnie stosować się do zasad języka polskiego. Tak naprawdę każde nazwisko podlega deklinacji. Zastosowanie formy nieodmienionej jest oczywistym błędem. W przypadku wątpliwości co do odmiany nazwiska najlepiej zapytać o prawidłowy zapis zaproszonych gości.

Niewłaściwe używanie skrótów

Zaproszenia ślubne są bardzo specyficzne, ponieważ na stosunkowo małej przestrzeni trzeba umieścić relatywnie dużo tekstu. Najczęściej stosowane skróty to:

– pw. czyli pod wezwaniem,

– Sz.P. czyli Szanowni Państwo,

– godz. lub g., które oznaczają godzinę,

– nr tel. czyli numer telefonu.

Te zapisy wydają się oczywiste. Zwróćcie jednak uwagę na takie drobiazgi jak kropki i spacje pomiędzy literami (lub ich brak). To właśnie detale decydują o właściwym lub nieprawidłowym zapisie.

Powyższe przykłady jasno dowodzą, że stworzenie zaproszenia ślubnego nie jest prostym zadaniem. Odwiedzając stronę amelia-wedding.pl, możecie wybrać jeden z wielu wzorów zaproszeń. Co istotne Amelia Wedding daje Wam możliwość dowolnej konfiguracji zaproszenia. Dzięki temu będzie ono nie tylko efektowne, ale także czytelne.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here