Kaligrafia

Kaligrafia była niegdyś przedmiotem nauczania początkowego – w Polsce trwało to do 1960 roku. Miała doskonalić sztukę pisania odręcznego, a także cierpliwość ucznia i jego charakter. Natomiast przed wojną była elementem lekcji języka polskiego – jako część nauki pisania. Takie zajęcia miały również rozwijać w dzieciach zamiłowanie do czystości, porządku i piękna. Często polecano ćwiczenie pisania na fragmentach Pisma Świętego lub sentencjach przekazujących życiowe mądrości. Sztuka kaligraficzna to nie jest tylko pismo staranne i estetyczne, ale i wspaniale zdobione. Ten sposób pisania zdobywa popularność jako piękna, artystyczna alternatywa dla drukowania komputerowego. Może być wykorzystywana na kartkach okolicznościowych, plakatach i zawieszkach dekoracyjnych.

Współczesna kaligrafia – duch przeszłości zamiast drukarki

Wiele osób jest dziś znudzone powszechną komputeryzacją wszystkiego. Zamiast listów pisane są maile, wiadomości w sieciach społecznościowych i SMS-y, a dekoracyjne przedmioty są wykonywane w chińskich fabrykach lub nowocześnie drukowane. Dlatego właśnie do łask wracają przedmioty wykonane własnoręcznie. Rękodzielnictwo zajmuje się wyrobami nawiązującymi do tradycji oraz artystycznymi, designerskimi formami. Niejednakowe wykonanie kilku przedmiotów w serii jest tutaj zaletą – każdy produkt ma niepowtarzalny wzór i energię włożoną przez wykonawcę. Inaczej korzysta się z rzeczy zrobionych z sercem. Chętnie też korzysta się z usług artystów podczas poszukiwań spersonalizowanych prezentów. Wykonane na zamówienie, indywidualne formy są świetnym wyborem dla najbliższych osób.

Kaligrafia może być wykorzystana podczas tworzenia kartek okolicznościowych – świątecznych, urodzinowych, weselnych itd. Ręczne zdobienia uświetnią kartkę bez wykorzystywania drukarki. Popularne są też dzisiaj drewniane zawieszki do mieszkania, na których napisane są motta, ważne hasła, prawdy życiowe. Przy użyciu dekoracyjnego pisma można uzyskać niezwykle efektowną dekorację, przypominającą o tym, co najważniejsze dla domowników. Przy pomocy kaligrafii można też zrobić własnoręczne etykiety na wino, słoiki z przetworami, winietki dla gości, kalendarze, kubki i wiele innych.

Przybory kaligraficzne

Jak każda dziedzina sztuki, również do kaligrafii potrzebne są specjalne narzędzia. Przede wszystkim są to pióra, pisaki, ołówki, tusze i atramenty, ale i laki z pieczęciami oraz inne przydatne akcesoria. Do kaligrafii można wykorzystać profesjonalny papier, który jeszcze lepiej odda ducha dawnych czasów podczas pisania listu czy ważnej sentencji.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here