Kątowniki. Rodzaje oraz zastosowanie w pracach ciesielskich

0
1292

Trwałe połączenia pomiędzy elementami z drewna, takimi jak deski, wymagają zastosowania odpowiednich do tego celu akcesoriów. Rynek jest pod tym względem dość hojny, dlatego bez większych problemów nabyć można kątowniki, za sprawą których pula możliwych konfiguracji jest bardzo szeroka. Co cechuje kątownik? Można dzięki niemu naprawdę solidnie połączyć na przykład belki, tworząc konstrukcję o standardowym kącie 90 stopni. Typowo w kątownikach znajdują się specjalne otwory, dzięki którym w ruch pójść mogą wszelkiego rodzaju wkręty. Prawidłowo osadzone zapewnią całości bardzo wytrzymałe połączenie, które będzie w stanie przenosić znaczne obciążenia.

Kątownik stalowy – jakie kryteria powinien spełniać?

Ogólnie rzecz biorąc, samo wybranie kątowników to za mało. Należy upewnić się, że wybór padł na elementy naprawdę wytrzymałe, które są w stanie poradzić sobie nie tylko z oddziałującymi na nie siłami. Bardzo ważne jest też to, aby łącznik nie ulegał z czasem korozji, jaka w praktyce jest zjawiskiem trudnym do uniknięcia, jeżeli łączniki nie są wykonane w specjalnej technologii. Stąd należy wybierać kątowniki ciesielskie z ocynkiem. Ocynk ogniowy nie tylko zabezpieczy przed rdzą, ale poprawia też fizyczne właściwości stali. Dzięki temu można bez obaw wykorzystywać kątowniki w łączeniu drewna ze sobą, ale również drewna z betonem. To nieodzowny sposób łączenia ciężkich belek, chociażby przy pracach nad więźbami dachowymi.

Rodzaje kątowników – jest tego sporo!

W sprzedaży znaleźć można szeroki zakres kątowników przystosowanych do odmiennych celów. Różnią się one formą, rozmiarami, a dla uporządkowania sytuacji producenci stosują wobec nich konkretne oznaczenia literowe. Kupować można kątowniki z przetłoczeniem lub bez, z pasywacją ocynkowania srebrną lub żółtą. Specjaliści znajdą dla swoich projektów kątownik szeroki, wąski, gięty czy z nachyleniem pod kątem 135 stopni. Są także warianty kątowników meblowych, kotwowych czy konsolowych. Wspomniane wyżej otwory naszykowane w kątownikach umożliwiają ich montaż z użyciem różnego typu wkrętów, gwoździ pierścieniowych ANCHOR czy też gwoździ krokwiowych.

Gdzie kupić dobry kątownik?

Najlepszym kierunkiem poszukiwań takich akcesoriów są rzecz jasna sklepy specjalistyczne – również te działające online. Warto stawiać na takie, które mają ugruntowaną pozycję rynkową i co za tym idzie są w stanie zaproponować łączniki od renomowanych producentów, przystosowane do oczekiwań profesjonalistów. Internetowa hurtownia e-Armet.pl to dziś jeden z największych dystrybutorów takich produktów w Polsce. – Oferujemy gamę kątowników do praktycznie wszystkich prac ciesielskich. Trudno będzie czegoś w naszym katalogu nie znaleźć – mówi z uśmiechem pan Przemysław, odpowiedzialny za asortyment. – Warto podkreślić, że poza kątownikami prowadzimy też sprzedaż łączników płaskich czy płatwiowo-krokwiowych – dodaje ekspert.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here