dieta bez laktozy

Laktoza jest dwucukrem mlecznym, który występuje w mleku i jego przetworach. Za trawienie tego składnika odpowiada laktaza – enzym, którego aktywność może spadać wraz z wiekiem, z czego wynikać mogą dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Skutecznym rozwiązaniem problemu jest jadłospis w oparciu o posiłki dietetyczne niezawierające laktozy. Na jakie symptomy musisz zwrócić uwagę? W jakich sytuacjach powinniśmy zdecydować się na dietę bezlaktozową?

Dolegliwości po spożyciu produktów mlecznych 

Nietolerancja laktozy objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, występującymi po spożyciu mleka lub jego przetworów. W wielu przypadkach, pojawia się ona już w wieku dorosłym i może być spowodowana zbyt małą ilością laktazy lub jej obniżoną aktywnością. Aby uniknąć nieprzyjemności wynikających z tego schorzenia, można stosować suplementy zawierające enzym laktazy, jednak lepszą propozycją są odpowiednio skomponowane posiłki dietetyczne. Warto również wspomnieć, że dobrze zbilansowaną dietę bez laktozy można zamówić jako catering dietetyczny – Warszawa jest jednym z miast, gdzie osoby z nietolerancjami pokarmowymi mogą znaleźć idealną dla siebie propozycję.

Zapytaj specjalisty

Przed wprowadzeniem diety eliminacyjnej powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Warto wykonać też odpowiednie badania diagnostyczne, umożliwiające znalezienie przyczyny problemów zdrowotnych.

Eliminacja cukru mlecznego nie musi wcale wiązać się z wyrzeczeniami – unikając tego składnika można z powodzeniem korzystać np. z usług restauracji, coraz częściej wychodzących naprzeciw osobom z nietolerancjami lub z możliwości, jakie daje catering dietetyczny. Warszawa jest jednym z miast, gdzie możesz znaleźć dobrze zbilansowane, smaczne diety pudełkowe, również w wersji bez laktozy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here