Kuchenka gazowa, płyta elektryczna, czy indukcja – co wybrać?

0
837

Montaż płyty indukcyjnej, elektrycznej, a może podłączenie kuchenki gazowej? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce zadbać o doskonałe wyposażenie swojej kuchni i mieć możliwość komfortowego przygotowywania smacznych dań. Sprawdźmy więc, czym cechują się poszczególne urządzenia i dowiedzmy się, na które warto postawić!

Podłączanie kuchenki gazowej, indukcyjnej czy elektrycznej?

Do niedawna prym wiodły kuchenki gazowe, jednak dziś najczęściej stawia się na indukcję. Czy to dobry pomysł? Wszystko zależy od naszych upodobań i tego, jakim budżetem dysponujemy. Oto najważniejsze cechy każdego z rozwiązań.

Kuchenki gazowe

Klasyczne, najbardziej znane i jeszcze do niedawna najczęściej użytkowane. Zapewniają możliwość bezproblemowego przygotowania każdego rodzaju dań, a najnowocześniejsze modele pozwalają stawiać na gaźnikach nawet brytfanny czy naczynia żaroodporne. Co więcej, mogą mieć większą liczbę palników i dostępne są w najatrakcyjniejszych cenach. Zakup i podłączenie kuchenki gazowej o dobrych parametrach to wydatek rzędu zaledwie 400-500 zł, a sam koszt eksploatacji również nie jest najwyższy.

Niestety, nie zawsze kuchenka gazowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na jej niską wydajność energetyczną i trudność w czyszczeniu. Takie urządzenie ma również otwarte paleniska, dlatego też może być niebezpieczne – szczególnie dla najmłodszych.

Płyty elektryczne

Eleganckie i funkcjonalne, dlatego od jakiegoś czasu cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników. To jednak nie wszystko – o ile w przypadku podłączenia kuchenki gazowej możemy nieco martwić się o bezpieczeństwo, o tyle płyty elektryczne są w pełni bezpieczne. Pozwalają np. skorzystać z blokady przed dziećmi. Dodatkowo zapewniają krótszy czas gotowania i wiele dodatkowych funkcji, jak np. timer.

Niestety, dość długo się nagrzewają, są droższe w eksploatacji i – ze względu na układy elektroniczne – częściej ulegają awarii. Co więcej, są droższe niż kuchenki gazowe, ponieważ ich koszt to co najmniej 500-600 zł.

Indukcja

No i na koniec montaż płyty indukcyjnej – jest on polecany przede wszystkim osobom, którym zależy na korzystaniu z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych energetycznie urządzeń kuchennych. Indukcja zapewnia krótki czas gotowania i łatwość czyszczenia, a przy tym nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia. Dodatkowo możemy postawić na wiele różnorodnych modeli oraz cieszyć się nowoczesnym designem urządzeń.

Montaż płyty indukcyjnej ma dwie wady – po pierwsze bardzo duży koszt zakupu (ponad 1000 złotych), a po drugie wysokie koszty eksploatacji.

Dlatego też każdy z nas powinien przemyśleć wybór w pełni indywidualnie. Zarówno podłączenie kuchenki gazowej, jak również płyty elektrycznej czy indukcyjnej będzie korzystne, o ile wybierzemy sprawdzony, nowoczesny model urządzenia! 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here