projekt sypialni

Szybkie tempo życia, nadmiar informacji, duża gęstość zaludnienia i wysoki poziom hałasu inspirują współczesnych projektantów wnętrz do tworzenia minimalistycznych i wygodnych wnętrz, które przyczyniają się do absolutnego relaksu i dobrego wypoczynku. Liczne elementy dekoracyjne i luksusowe misterne wykończenia w takich kompozycjach ustępują miejsca praktycznym materiałom, wyraźnym geometrycznym liniom, neutralnym odcieniom i maksymalnej funkcjonalności przy zachowaniu minimalnej ilości elementów.

Zalety minimalizmu

Projekt sypialni w stylu minimalizmu, oprócz tego, że jest bardzo wygodny i praktyczny, ma kilka niezaprzeczalnych zalet w stosunku do innych opcji:

  1. W takim pomieszczeniu zawsze panuje porządek. Niewielka ilość niezbędnych elementów znacznie ułatwia sprzątanie, a gładkie powierzchnie zapobiegają osadzaniu się i gromadzeniu kurzu.
  2. Minimalistyczny design, nie przeładowany meblami, optycznie powiększa sypialnię, czyniąc ją jasną i przestronną.
  3. W razie potrzeby zmiana stylu na inny nie będzie wymagała znacznych inwestycji. Wystarczy zmienić tkaniny i dodać kilka elementów dekoracyjnych.

Materiały w stylu minimalistycznym

Minimalizm we wnętrzu sypialni nie ma surowych zakazów dotyczących materiałów wykończeniowych. Pożądana jest różnorodność faktur, można np. łączyć błyszczące powierzchnie z matowymi, naturalnym drewnem, betonem lub kamieniem.

  1. Ściany. Do wykończenia ścian w minimalistycznym stylu użyj następujących materiałów: nieskazitelnie gładki tynk lub tynk strukturalny, neutralna tapeta bez tłoczonych wzorów, matowa farba lub błyszcząca, panele drewniane, kamień. Naturalne odcienie i kojące tekstury tworzą w pomieszczeniu przyjazną atmosferę, pomagając się zrelaksować i przywrócić potencjał energetyczny.
  2. Sufit. Biorąc pod uwagę, że wszystkie powierzchnie w sypialni, powinny być niezwykle minimalistyczne, w przypadku sufitu powierzchnia musi być idealnie równa.
  3. Podłoga. Następujące materiały będą odpowiednie do zastosowania na podłodze: drewniana deska, panele laminowane, podłogi betonowe lub żywiczne, minimalistyczny dywan bez wzorów.

Miłośników stylu skandynawskiego zapraszamy do artykułu znajdującego się tutaj https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/aranzacja-wnetrz/276994,w-bialo-niebieskiej-tonacji

Wydawać by się mogło, że stworzenie takiego wnętrza nie będzie trudne. Jednak pomimo pozornej prostoty i ascezy styl jest raczej trudny do wdrożenia. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ od nich zależy ogólne wrażenie. Meble i organizacja przestrzeni w minimalistycznej sypialni jest bardzo ograniczona. Często w takim wnętrzu można zobaczyć tylko łóżko i dwa stoliki nocne, a te ostatnie czasami z powodzeniem zastępują małe półki lub eleganckie podświetlane stoliki. Ten surowy projekt wyraźnie ujawnia kluczową zasadę kierunku – tworzenie dyskretnego, ale funkcjonalnego środowiska. Łóżko w stylu minimalizmu jest zwykle niskie i bardzo proste, z małym zgrabnym wezgłowiem lub w ogóle go nie ma. Powszechnie stosowane są łóżka podium lub modele w stylu japońskim. Rozrzucone lub przypadkowo zapomniane rzeczy są nie do pogodzenia z tym stylem, dlatego ważne jest, aby na etapie projektowania zapewnić miejsce na przechowywanie ubrań i pościeli. Z reguły do ​​tych celów tworzy się wbudowane szafy lub oddzielną garderobę.  Jeśli wielkość sypialni na to pozwala, bez obawy o zagracenie przestrzeni można dodać do wyposażenia toaletkę lub stworzyć dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Jednocześnie doświadczeni projektanci argumentują, że żywotność pomieszczenia nie zależy od liczby i różnorodności mebli, ale od równowagi i harmonii dekoracji i odpowiedniego oświetlenia.

Minimalistyczne oświetlenie sypialni

Oświetlenie odgrywa szczególną rolę w minimalistycznym designie. Wnętrze sypialni w tym stylu zapewnia zastosowanie miękkiego rozproszonego światła, odbijającego się od gładkich powierzchni i wypełniającego całą przestrzeń. Aby stworzyć wyjątkową atmosferę, tradycyjnie stosuje się taką technikę, jak wbudowane oświetlenie. Sprawdza się na suficie, przy łóżku, we wnękach i szafach. Stosowane są również proste lampki nocne lub nowoczesne lampy stołowe. Centralnie powieszony żyrandol w minimalistycznej sypialni jest rzadkością. Zwykle ustępuje miejsca wbudowanym lampom sufitowym, które zapewniają równomierne oświetlenie całej powierzchni pomieszczenia. Ale jeśli naprawdę nie możesz obejść się bez żyrandola, powinieneś preferować modele o wyraźnym geometrycznym kształcie, wykonanym z matowego szkła lub z nowoczesnych tworzyw.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się coś o oświetleniu innych pomieszczeń odwiedź ten artykuł oświetlenie salonu.

Tkaniny

Minimalistyczny projekt sypialni zakłada bardzo ograniczone wykorzystanie elementów tekstylnych. Z reguły są to rolety zwijane lub ekranowe o spokojnych kolorach z gładkich materiałów. Jednak sypialnia to obszar komfortu, więc klasyczne dwuwarstwowe zasłony są jak najbardziej do przyjęcia. Najważniejsze, aby były tak proste, jak to jest tylko możliwe, aby nie obciążały przestrzeni. Dywan powinien być w kształcie kwadratu lub prostokąta bez faktur i kolorowych wzorów.

Pościel

Pościel z reguły jest monochromatyczna, utrzymana w ogólnym spektrum kolorystycznym pomieszczenia. Jednak w niektórych przypadkach, tekstylny wzór łóżka może być zastosowany jako akcent kolorystyczny. Jasne ozdobne poduszki, wałek czy ciekawa narzuta wprowadzą odrobinę urozmaicenia do palety monochromatycznego wnętrza w neutralnych barwach, ożywiając całe pomieszczenie.

Rozwiązania kolorystyczne

Rozwiązania kolorystyczne w sypialni, odpowiadające koncepcjom minimalizmu, sugerują połączenie neutralnych, przeważnie naturalnych odcieni. Ten styl, tradycyjnie używa nie więcej niż dwóch kolorów naraz. Trzeci występuje wyłącznie w formie akcentów. Podstawowe kolory w minimalistycznej sypialni to zazwyczaj biel, beż lub szarość. Działają nie tylko uspokajająco na psychikę, ale także pozwalają tworzyć ciekawe kombinacje odcieni. Dozwolona jest również dekoracja wnętrz przy użyciu ciemnej palety.

Kolor we wnętrzu sypialni

W tym stylu, biała sypialnia to bardzo popularny wybór, nawiązująca do skandynawskich rozwiązań wnętrzarskich. Jednocześnie nienaganną biel pozytywnie podkreślą ciemne fragmenty w kolorze kawy – wezgłowie łóżka, podium czy grafika na ścianie. Inną, bardziej powściągliwą opcją jest delikatne rozcieńczenie śnieżnobiałego wnętrza dyskretnymi inkluzjami jasnoszarego, niebieskiego lub beżowego koloru. Godną alternatywą dla białej palety może być greige czyli szaro beżowy, który wpisuje się w tradycyjne koncepcje domowego ciepła i przytulności oraz pozwala z powodzeniem łączyć różne odcienie. Jako plamy kolorystyczne można zastosować kolor biały, szary lub czekoladowy. Szary kolor dekoracji sypialni w duchu minimalizmu jest słusznie uważany za najbardziej praktyczne rozwiązanie projektowe. Wiele szlachetnych odcieni w różnych kombinacjach pozwala stworzyć wspaniałe, monochromatyczne wnętrza, które zachwycają elegancką prostotą i wyrazistą prostotą. Jako akcenty kolorystyczne można zastosować kolor miętowy lub pistacjowy.

Wystrój i dodatki

Podstawową zasadą minimalizmu we wnętrzu jest minimum wystroju przy maksymalnej wolnej przestrzeni. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z dekoracji. Nowoczesne obrazy z elementami abstrakcji, plakaty czy czarno-białe krajobrazy, zabytki czy obrazy zwierząt doskonale wpisują się we wnętrze sypialni. Może to być jedno duże płótno lub kilka mniejszych, które składają się na całość gotowej kompozycji. Najważniejsze, aby przy ich wyborze nie naruszać koncepcji ascezy i eleganckiej zwięzłości.  Ozdobna roślina doniczkowa, soczysta zieleń czy oryginalna forma ożywiająca spokojne, monochromatyczne wnętrze może stać się również jasnym akcentem w minimalistycznej sypialni.

Zobacz także inny artykuł o projektowaniu wnętrz https://www.lazienkaplus.pl/pl/blog/lazienka-szyta-na-miare-czyli-personalizowanie-przestrzeni-228/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here