Piękny i praktyczny salon

Salon to pomieszczenie, które aranżujemy z myślą o komfortowym wypoczynku po ciężkim dniu oraz wspólnym spędzaniu czasu z najbliższymi. Często stanowi centrum rodzinnego życia, łącząc w sobie różne funkcje. Jednocześnie salon pełni też rolę wnętrza reprezentacyjnego, w którym przyjmujemy gości. Dlatego tak ważne jest, by jego aranżacja była nie tylko praktyczna, ale i estetyczna. Jak stworzyć wystrój spełniający te warunki? Przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań!

Główna funkcja pomieszczenia

Aby stworzyć przytulny salon i osiągnąć efekt, jak z magazynu wnętrzarskiego, musimy przede wszystkim określić główną funkcję, jaką ma pełnić to pomieszczenie. Będzie ono miejscem do spędzania czasu z najbliższymi czy raczej przestrzenią stworzoną z myślą o chwili relaksu nad książką lub z filiżanką dobrej kawy? A może raczej zależy Ci na reprezentacyjnym pomieszczeniu, w którym będziesz spotykać się z gośćmi? Na te pytania należy odpowiedzieć na etapie planowania całej aranżacji. Kwestie te będą się bowiem bezpośrednio przekładać na to, jakie meble, kolory i dodatki znajdą się w salonie.

Wiedząc, czego dokładnie oczekujesz od danego wnętrza, możesz je łatwo podzielić na strefy. W salonie najczęściej jest to kącik wypoczynkowy, stół z krzesłami (jeśli planujesz połączenie go z jadalnią) oraz przestrzeń do pracy lub hobby. W niewielkich mieszkaniach często wydzielana jest także strefa sypialna. Podział ten najczęściej oznacza pogrupowanie mebli w taki sposób, by można było zauważyć odrębność każdej z nich.

Wybierz konkretny styl

Podobnie jak w przypadku innych wnętrz, ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu ma styl, w jakim dane pomieszczenie zostanie urządzone. Aby stworzyć wrażenie harmonii i estetycznej spójności, należy zdecydować się na jedną, konkretną estetykę i konsekwentnie dopasowywać do niej inne elementy aranżacji.

Oczywiście wnętrza w różnych stylach mają zupełnie odmienne od siebie charaktery. Dlatego warto zastanowić się najpierw, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli marzysz o jasnym i przestronnym, a przy tym przytulnym wnętrzu, sprawdź, jak urządzić salon w stylu skandynawskim. Jeśli zaś lubisz przepych, błysk i szlachetne materiały, do gustu przypadnie Ci estetyka glamour.

Pamiętaj też, że konsekwentnie nie znaczy nudno. Warto bawić się stylem, wprowadzając do wnętrza elementy pozornie doń niepasujące. Często pozwala to uzyskać wyjątkowo ciekawy efekt.

Pamiętaj o oświetleniu

Bardzo ważnym elementem aranżacji salonu jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Aby mieć pewność, że zapewnisz sobie dostateczną ilość światła wszędzie, gdzie tego potrzebujesz, pamiętaj o jego podzieleniu na kilka grup:

  • oświetlenie główne – najczęściej w postaci centralnie umieszczonej lampy sufitowej. Jeśli Twój salon jest przestronny, warto umieścić po przynajmniej jednej lampie nad każdą ze stref,
  • funkcyjne – do tej kategorii zaliczane są różnego rodzaju kinkiety i lampy stojące, a także lampki na stole czy biurku,
  • dekoracyjne – jak nazwa wskazuje, przede wszystkim zdobi pomieszczenie. Odpowiednio rozplanowane, może kształtować przestrzeń i nadawać jej konkretnego charakteru. Do tej grupy zalicza się też różnego rodzaju reflektorki i LEDy wykorzystywane do oświetlania regałów z bibelotami lub obrazów na ścianach.

Zadbaj o miejsca do przechowywania

Nawet jeżeli Twój salon ma pełnić przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, należy zadbać o to, by móc przechowywać w nim różne rzeczy. W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim takie meble jak regały czy komody, często połączone z rozmaitymi pojemnikami. Jeżeli decydujesz się na połączenie salonu z jadalnią, doskonałym pomysłem jest umieszczenie w nim klasycznego lub nowoczesnego kredensu.

Świetnym sposobem na przechowywanie w salonie i organizację przestrzeni są meble wielofunkcyjne. Stoliki kawowe w postaci skrzyń lub z ukrytymi pod blatem szufladami, schowki w podłokietnikach w kanapie czy pufy ze znajdującymi się wewnątrz pojemnikami – to bardzo estetyczne, a przy tym niezwykle praktyczne rozwiązania dla każdego salonu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here