fabryka

W prowadzeniu działalności przetwórczej czy wytwórczej często powstaje konieczność modyfikacji materiałów metalowych. Jednym z powszechnych procesów jest śrutowanie. Pozwala ono na oczyszczenie powierzchni, wypolerowanie jej oraz wzmocnienie dzięki odkształceniu plastycznemu.

Śrutowanie
Na finalny efekt procesu mają wpływ następujące parametry:
– ciśnienie powietrza użytego w procesie,
– rodzaj zastosowanego ścierniwa (czyli rozmiary cząstek, ich kształt, twardość, materiał, z którego są zbudowane),
– odległość dyszy od powierzchni obrabianego materiału,
– kąt, pod jakim strumień pada na powierzchnię.

W ten sposób można oczyścić powierzchnię z powłok malarskich, rdzy czy obecności innych rodzajów niepożądanych zabrudzeń. Proces ten służy również do usuwania wszelkich elementów obcych na powierzchni, gdy powstaje konieczność antykorozyjnego zabezpieczenia materiału.
Śrutowanie można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:
– śrutowanie wirnikowe,
– piaskowanie,
– kulowanie.

Firmy mające w swej ofercie śrutowanie wirnikowe stosują specjalne maszyny, napędzane silnikami elektrycznymi. Obrót z dużą prędkością nadaje cząstkom wysoką energię kinetyczną, która następnie jest wytracana w momencie zderzenia z obrabianą powierzchnią, zmieniając jej właściwości.

Piaskowanie to natomiast proces, w którym wykorzystuje się sprężone powietrze. System pneumatyki powoduje wyrzucanie cząstek ścierniwa w stronę obrabianego materiału.
Kulowanie to proces, którego celem jest wzmocnienie materiału. Rolę ścierniwa przyjmują tutaj niewielkie kulki metalu. Każde uderzenie takiej kulki powoduje powstanie w odkształcanym materiale tzw. kalotki. Można sobie ją wyobrazić analogicznie do wgłębienia jakie powstanie po lekkim uderzeniu piłki w poduszkę na pościelonym łóżku. W metalowym materiale, podczas kulowania, każde uderzenie materiału ścierniwa powoduje powstanie nowej kalotki. Tym samym w materiale generują się naprężenia ściskające, których zadaniem jest wypchnięcie wgłębienia z powrotem na powierzchnię. Odpowiednio długo przeprowadzony proces kulowania da w efekcie jednolity rozkład naprężeń w warstwie powierzchniowej materiału, co bezpośrednio przekłada się na jego większą wytrzymałość.
Zaawansowane maszyny są wyposażone w mechanizmy pozwalające sterować dyszą wyrzucającą ścierniwo, a to pozwala zaprojektować proces z uwzględnieniem geometrii obrabianego przedmiotu.

Warto również wiedzieć, że śrutowanie może być przeprowadzone na morko lub sucho. W przypadku procesu mokrego, ścierniwo jest wymieszane z wodą. W zależności od zadania, które chcemy wykonać i jego spodziewanego efektu, podejmuje się decyzję, który proces najlepiej spełni nasze wymagania.

Tutaj przyda się ekspercka wiedza z pogranicza inżynierii materiałowej oraz mechaniki i budowy maszyn, ale prawdziwie niezastąpione jest praktyczne doświadczenie w obrabianiu narzędzi i elementów urządzeń. Wszystko to znajdziemy bez większego problemu na Śląsku. Działa tutaj sporo firm, narzędziowni, które w swojej ofercie mają proces śrutowania. Ich odbiorcami są przedsiębiorstwa automotive, huty, wytwórnie opakowań oraz wiele innych. Właściwie w każdej firmie produkcyjnej można znaleźć przykłady problemów, które z łatwością zostaną rozwiązane poprzez śrutowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here