Wiosna sprzyja organizowaniu prac remontowo-budowlanych. To doskonała pora, aby odświeżyć domowe pielesze. Jednak nawet zwykłe malowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania. W ten sposób będzie można uniknąć jakichkolwiek pomyłek i nadmiernych wydatków. Remont na ogół kojarzony jest z rewolucją. Jednak te kilka dni będzie w stanie mile zaskoczyć pod postacią osiągniętego efektu.
Od czego zacząć wiosenny remont?
Prace remontowe najlepiej zacząć od zakupów. Należy ustalić jakie materiały budowlane dokładnie będą potrzebne. Nie wszystkim potrzebna będzie zaprawa tynkarska, jeżeli ściany w sypialni mają zostać tylko odświeżone. Najlepiej zrobić sobie listę rzeczy, które należy kupić, aby uniknąć nadmiernych wydatków. Tym bardziej że nie będzie później okazji do tego, aby nadprogramowe materiały wykorzystać. Należy także dowiedzieć się, która farba gruntująca będzie najlepsza. W tej kwestii można bazować na opiniach innych osób, które korzystały już z danych produktów. Poznanie ocen innych użytkowników, pomoże wybrać najlepsze jakościowo materiały. Tak, aby mieć pewność, że tapeta lub inne produkty, będą wykazywać się odpowiednimi właściwościami, co też będzie miało wpływ na osiągnięty efekt.
Prace remontowe w domu
Może nie każdy pozytywnie podchodzi do remontu, ale raz na jakiś czas trzeba pogodzić się z tym chaosem, aby potem mieć z tym spokój na dłuższy czas.
Remont należy rozpocząć od usunięcia wszystkich zbędnych przedmiotów z pomieszczenia, o ile tylko będzie to możliwe. Koniecznością jest osłonięcie wszystkich mebli folią malarską, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Gładź gipsowa, farba, itd., wcale nie są tak łatwe do usunięcia z drewnianych, szklanych lub metalowych powierzchni. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, należy także zdemontować wiszące lampy pod sufitem i na ścianach. Ich uszkodzenie podczas remontu nosi wysokie ryzyko prawdopodobieństwa. Prace remontowe związane są z ogromnymi kosztami, więc po co dokładać sobie kolejne wydatki.
Jeżeli całe pomieszczenie zostanie zabezpieczone, można pomyśleć o kolejnych krokach.
W jakiej kolejności należy wykonywać prace remontowe?
Jest to bardzo ważny temat, ponieważ wiele niepotrzebnych kosztów jest efektem złego zaplanowania prac remontowych.
Jeżeli w domu prowadzony jest generalny remont, to w pierwszej kolejności należy zająć się stolarką otworową. Wymiana okien i drzwi to nie tylko duży koszt, ale ogromna ilość bałaganu, która może doprowadzić nawet do zniszczenia świeżo położonego parkietu. Najpierw stolarka otworowa, a potem można przystąpić do wykonywania „mokrych” prac, np. tynkowania ścian. Takie prace związane są z podwyższoną wilgotnością, która także może mieć negatywny wpływ na podłogę. Skoro już „mokre” prace zostaną ukończone, można przystąpić do kładzenia drewnianych paneli lub też innych materiałów na podłogę.
Jeżeli prace remontowe będą miały tak duży zakres, już zimą warto poszukać miejsca, gdzie będzie można przechować niezbędne wyposażenie. Może to być np. magazyn samoobsługowy, który można wynająć na określony czas.
Remont w domu – o czym nie można zapomnieć?
Kompleksowy remont wiąże się z ogromną ilością generowanego hałasu, który może negatywnie wpłynąć na stosunki z sąsiadami. Mowa tu o blokach, gdzie jest kilkanaście mieszkań w jednym wejściu. Nie chcąc psuć sobie przyjacielskich kontaktów, z góry należy poinformować ich o planowanych pracach. Trzeba także zapoznać się z regulaminem spółdzielni, który bardzo często informuje o tym, jak takie prace remontowe mogą być prowadzone.