Ćwiczenia w domu – jak się za to zabrać?

0
820

Nie każdy lubi chodzić do siłowni, a podczas pandemii dla wielu okazało się to wręcz niemożliwe. Każdy natomiast powinien dbać o regularną aktywność fizyczną – niezależnie od wieku, płci czy zajmowanego stanowiska. Na szczęście wiele można osiągnąć, decydując się na trenowanie w domu. Jak zorganizować takie treningi, by poprawić swoje zdrowie, a nie ryzykować kontuzji?

Ćwiczenia w domu – przygotowania

Zabierając się do ćwiczeń w domu, czy na siłowni, nie możesz pominąć przygotowań. Nie chodzi tu wyłącznie o opracowanie odpowiedniego planu treningowego, dostosowanego do Twoich możliwości i dostępnych narzędzi treningowych, ale przede wszystkim o przygotowanie własnego ciała. Niestety, mnóstwo osób pomija ten etap, co często kończy się mniejszymi i większymi kontuzjami. Wielu fizjoterapeutów przyznaje, że jedną z największych grup klientów stanowią właśnie osoby rozpoczynające domowe treningi, które starają się wykonywać ćwiczenia zgodnie z nagraniami fit-celebrytów. Niestety, bez odpowiedniego przygotowania stawów, mięśni i ścięgien kontuzje są nieuniknione. Dlatego do ćwiczeń należy wdrażać się stopniowo i bez zbytniej presji na wyniki.

Skompletuj odpowiednie sprzęty

Prawdopodobnie nigdy nie uda Ci się przekształcić Twojego domu w profesjonalną salę ćwiczeniową, ale nie oznacza to, że nie będziesz w stanie wykonać satysfakcjonującego treningu szytego na Twoją miarę. Niektóre z dostępnych przyrządów do ćwiczeń pomimo niewielkich rozmiarów zapewniają całkiem sensowne możliwości wzmacniania i rozbudowy mięśni. Warto wymienić tutaj, chociażby motylek do ćwiczeń, drążek do podciągania, kulę kettlebell czy hantle. Już mając do dyspozycji tych kilka prostych przyrządów i wykorzystując elementy konstrukcyjne domu, jak np. schody, można osiągnąć całkiem sporo. Odrobina kreatywności plus inspiracji poradami bardziej doświadczonych użytkowników i można świetnie się bawić, stymulując przy okazji całe ciało.

Nie zapomnij o motywacji!

Największym wyzwaniem dla osób rozpoczynających ćwiczenia w zaciszu własnego domu, jest utrzymanie właściwego poziomu motywacji, pozwalającego na realizację obranych założeń. Niestety, tu akurat profesjonalna siłownia ma tę zaletę, że sam fakt płacenia miesięcznego abonamentu motywuje do korzystania z jej usług, ponadto samo udanie się na miejsce i przebywanie pomiędzy ćwiczącymi osobami również działa stymulująco. Jedna przy odpowiedniej dozie samozaparcia udaje się również w domu osiągać dobre rezultaty i cieszyć się mocniejszymi mięśniami oraz lepszą kondycją i zdrowiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here