Jak wybrać idealny śliniak dla niemowlaka

Karmienie niemowląt bywa wielką przygodą. Dzieci w ten sposób nie tylko zaspokajają podstawowe potrzeby fizjologiczne, ale też poznają świat – smaki, tekstury oraz uczą się wielu praktycznych umiejętności, związanych choćby z koordynacją, zwłaszcza gdy zaczynają już jeść samodzielnie.

Od pierwszych dni życia dziecka podczas karmienia przydaje się szereg akcesoriów, które nie tylko usprawniają cały proces, ale też zwiększają komfort zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Jednym z takich praktycznych przedmiotów jest choćby odpowiednio dopasowany, wygodny śliniak.

Jak wybrać najlepszy model? Które śliniaki sprawdzają się u najmłodszych dzieci? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Do czego służy śliniak?

Śliniaki stosuje się od wielu lat. Ich zadaniem jest oczywiście poprawa wygody podczas jedzenia. W trakcie spożywania posiłków przez niemowlęta nie zawsze każda łyżeczka czy kawałek pokarmu trafia wprost do buzi. Często dochodzi do rozchlapywania jedzenia, a dzieci niejednokrotnie wypluwają produkty, których smak im nie odpowiada.

W takich sytuacjach przydaje się właśnie śliniak. Minimalizuje zabrudzenia na ubrankach oraz sprawia, że maluch po spożyciu posiłku nie jest całkiem przemoczony.

Rodzaje śliniaków

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów śliniaków. Warto przed zakupem poznać ofertę dostępną choćby na stronie Wozki-Foteliki.pl, pełnej praktycznych akcesoriów dla najmłodszych. Można zdecydować się na klasyczne modele jedno lub wielorazowe. W niektórych u dołu umieszcza się specjalną kieszonkę, zbierającą spadające jedzenie lub ściekające płyny (np. zupkę lub wodę). Produkuje się też śliniaki, którym bliżej do kaftaników, gdyż poza częścią standardową mają też rękawki, co jeszcze lepiej chroni malucha przed zachlapaniem podczas posiłku.

Oprócz nich pojawiają się też specjalne śliniaki, chroniące nie tylko dziecko, ale też nosidło przed zabrudzeniami.

Z czego produkuje się śliniaki?

Spore różnice pojawiają się też w przypadku materiałów, z których produkuje się praktyczne śliniaki dla niemowląt. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • tkaniny (zwłaszcza bawełna lub frotte),
  • silikon.

Śliniaki wykonywane z tekstyliów są trwałe i mogą posłużyć przez długi czas. Trzeba jednak liczyć się z odbarwieniami lub zaplamieniami, które z czasem zaczynają wpływać na estetykę produktu. Dodatkowo, jeśli śliniak bawełniany nie ma od spodu wszytej ceratki, szybko nasiąka i może przemakać.

Ciekawym rozwiązaniem są śliniaki z silikonu. Materiał ten sprawia, że nie przemakają, nie wymagają też skomplikowanych zabiegów, aby utrzymać je w czystości. Do ich oczyszczenia wystarczy bowiem wodą z odrobiną detergentu i gąbka. Niektóre produkty nadają się nawet do umycia w zmywarce.

Na co zwracać uwagę przy zakupie śliniaka?

Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, podczas poszukiwań idealnego śliniaka dla malucha. Najlepiej stawiać na certyfikowane produkty wodoodporne, co optymalnie chroni przed zabrudzeniem ubranek. Świetnie sprawdza się kieszonka, zbierająca resztki jedzenia.

Niezmiernie ważną kwestią jest sposób zapinania. Standardowe śliniaki bywają zapinane na przykład na rzepy, zawiązywane lub wkładane przez głowę. Dobrym rozwiązaniem są modele z regulacją, dzięki czemu da się dopasować śliniaczek do ciała dziecka, przez co łatwiej uchronić ubranka. Taki produkt posłuży też przez dłuższy czas. Śliniaki z rękawkami zakłada się w całości jak koszulkę, należy zatem dobrać je do wieku malucha.

Przyjemność jedzenia – śliniaki dla niemowląt

Śliniaki stanowią niezmiernie przydatne akcesorium, po które chętnie sięga większość rodziców. Usprawniają spożywanie posiłków oraz ograniczają do minimum zabrudzenia na ubrankach, co przekłada się na większy komfort.

Dzięki śliniakom jedzenie staje się wygodniejsze, a rodzice nie muszą się już tak bardzo obawiać trudnych plam na odzieży – dobremu śliniakowi nie zaszkodzi nawet marchewka ani buraczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here