Jak znaleźć dobrą pomoc prawną?

W przypadku problemów, w których wymagana jest wiedza prawnicza, większość ludzi korzysta z pomocy. Radca prawny to osoba, do której można zwrócić się po wsparcie. Jak jednak znaleźć profesjonalistę, który udzieli właściwej pomocy?

Polecenie znajomych

Najprostsza metoda znalezienia radcy prawnego prowadzi przez znajomych. Jeśli ktoś z rodziny, przyjaciół, sąsiadów czy współpracowników korzystał już z usług takiej osoby, warto pójść tym tropem. Być może człowiek ten okaże się idealnym kandydatem do udzielenia pomocy prawnej. Oczywiście nie zaszkodzi zapytać o sposób działania danego radcy prawnego, jego efektywność, koszt i podejście do klienta.

Jeżeli znajomy jest zadowolony ze współpracy, można śmiało skorzystać z jego polecenia i skontaktować się z wybraną osobą. Trzeba jednak pamiętać, że radca prawny to zawód obejmujący różnorodne dziedziny (np. prawo pracy, majątkowe, budowlane, rodzinne, gospodarcze, karne, cywilne), zatem warto również dowiedzieć się, czego konkretnie dotyczyła sprawa znajomego.

Szukanie przez internet

Inny, ale dość prosty i szybki sposób na znalezienie radcy prawnego, to po prostu internet. Większość osób wykonujących ten zawód posiada swoje strony www bądź zamieszcza ogłoszenia i oferty w sieci. Bez trudu można zatem znaleźć kancelarię w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

W internecie znaleźć można także opinie o reprezentantach tego zawodu, więc nie zaszkodzi zapoznać się z nimi. Oczywiście często trzeba mieć dystans do takich informacji, zwłaszcza że nie wiadomo, przez kogo zostały zamieszczone i na ile są wiarygodne. Dodatkowo wspomóc można się też publikowanymi rankingami, chociaż te dotyczą zwykle bardzo dużych kancelarii dedykowanych głównie wielkim przedsiębiorstwom, instytucjom czy korporacjom.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając radcę prawnego, trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim osoba taka musi być nie tylko odpowiednio wykształcona, ale także umieszczona na liście radców prawnych. Zdarza się, że porady prawne udzielane są przez osoby, które nie posiadają kompetencji ani uprawnień, a przez to nie podlegają też żadnej kontroli .

Poza tym trzeba przyjrzeć się też innym kwestiom. Bardzo ważne jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Radca prawny musi też działać wedle etyki zawodu. Ta zmusza go m.in. do dbania o interesy swojego klienta oraz zachowania pełnej poufności i tajemnicy zawodowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here