Jaki wpływ ma nikotyna na nasze zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia uznała nikotynę za narkotyk. Czy wiesz, że jej wpływ na organizm przypomina działanie heroiny i kokainy? Ta substancja zwiększa produkcję dopaminy, co daje uczucie przyjemności oraz przyczynia się do rozwoju uzależnienia. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się jakie działanie ma nikotyna na nasze zdrowie.

Jaki jest wpływ nikotyny na zdrowie?

Nikotyna działa na organizm w taki sposób, że pobudza określone receptory w mózgu, wpływa stymulująco bądź uspokajająco na pracę układu nerwowego. Ponadto stanowi łatwo dostępny wspomagacz, który z pozoru odpręża i łagodzi stres u człowieka, ale tak naprawdę upośledza procesy myślowe.

Nikotyna – właściwości i występowanie

Nikotyna jest neurotoksyną, czyli oznacza to, że w wysokich dawkach upośledza funkcjonowanie układu nerwowego żywych organizmów, a nawet może doprowadzić do śmierci. Dlatego właśnie nikotyna często stanowi składnik toksycznych środków owadobójczych używanych w rolnictwie. Występuje naturalnie w liściach tytoniu używanych do produkcji papierosów oraz innych wyrobów przeznaczonych do palenia. W jednym papierosie znajduje się przeważnie 0,8-1 g liści tytoniu, z czego 2% stanowi czysta nikotyna. Jeżeli chodzi o organizm palącego to dostaje się do niego około 1-3 mg nikotyny. Zastanawiasz się kiedy jest jej największe stężeni? Jest ono w momencie gaszenia papierosa i wynosi aż 20-30 ng/ml. Jeżeli walczysz z tym nałogiem zachęcamy do kupna sprawdzonego i profesjonalnego produktu, jakim jest Recigar – https://recigar.pl/. Kuracja tym preparatem z pewnością pozwoli uwolnić Ci się od palenia.

Jakie jest działanie nikotyny

Nikotyna działa stymulująco na układ nerwowy, ale tylko w przypadku małych dawek. Jej skutki to:

– przyśpieszone tętno,
– większe ciśnienie krwi,
– rozszerzone źrenice,
– pobudzony układ trawienny.

Jeżeli paląc płytko zaciągasz się dymem papierosowym to aktywizujesz mózg do pracy, polepszasz pamięć, a nawet zwiększasz koncentrację. Badania, które zostały przeprowadzone w ostatnich latach dowiodły, że palacze osiągają lepsze wyniki w rozwiązywaniu zadań – łamigłówek niż osoby niepalące. Oprócz tego nikotyna wpływa na zwiększone wydzielanie dopaminy. Jest to neuroprzekaźnik, który potocznie nazywa się hormon szczęścia. Warunkuje on zarówno dobre samopoczucie, jak i dodaje energii i odpowiada za odczuwanie przyjemności. Uznaje się, że to właśnie dopamina ma kluczowe znaczenie w mechanizmie uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Nikotyna, podobnie jak narkotyki, powoduje wyrzut dopaminy do mózgu i błyskawicznie poprawia samopoczucie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here