Mikrobiom jelitowy

Bakterie na ogół nie mają u nas dobrej prasy. Większość z nas do wszystkich mikroorganizmów podchodzi w najlepszym wypadku z rezerwą, zazwyczaj jednak raczej ze strachem. Okazuje się tymczasem, że niektóre z nich mieszkają w obrębie naszego organizmu i są niezbędne, by funkcjonował on prawidłowo.

Mikrobiom, czyli ogół mikroorganizmów (z przewagą bakterii) zamieszkujących nasz własny organizm, to stosunkowo nowe pojęcie w nauce. Specjaliści wciąż prowadzą szczegółowe badania na temat mikroflory bakteryjnej człowieka, ale co do jednego są zgodni – niektóre szczepy bakterii są ważna dla wielu układów i narządów naszego ciała. Czy wiesz, jak należy dbać o swój mikrobiom?

Co ma wpływ na Twój mikrobiom?

Mikroflora bakteryjna organizmu jest wrażliwa na pewne czynniki zewnętrzne, których działania nie do końca jesteśmy świadomi jako konsumenci. Jej największym wrogiem są bez wątpienia kuracje z użyciem antybiotyku, który nie tylko zwalcza bakterie odpowiedzialne za rozwój infekcji i stanów zapalnych, ale też bezlitośnie przetrzebia dobre bakterie, głównie te obecne w naszych jelitach. Na stan mikrobiomu może też mieć wpływ dieta uboga w błonnik, za to obfitująca w niezdrowe, przetworzone jedzenie, a także używki – papierosy i alkohol. Nie sprzyjają mu też długotrwałe okresy nadmiernego stresu.

Jak dbać o mikrobiom?

Mikrobiom po antybiotykoterapii z czasem wróci do równowagi, ale może mu to zająć sporo czasu. Co zatem warto zrobić dla swojej mikroflory bakteryjnej?

Warto włączyć do diety probiotyki. To szczepy przebadanych dobrych bakterii probiotycznych, które zasiedlają jelita, tworząc mikrobiom. Po terapii antybiotykiem warto sięgnąć po specjalne preparaty probiotyczne, które zawierają dużą ilość bakterii probiotycznych. Dobrze będzie też włączyć do swojego jadłospisu produkty i potrawy, które zawierają naturalne probiotyki, takie jak:

  • kiszonki – ogórki, kapusta, buraki
  • przetwory mleczne – jogurty, kefiry, zsiadłe mleko
  • kombucha
  • koreańska kapusta kimchi
  • fermentowane przetwory soi – tempeh i pasta miso

Namnażanie się bakterii probiotycznych w organizmie wspierają także prebiotyki. To substancje, którymi żywią się żyjące w naszym organizmie bakterie – znajdują się m.in. w roślinach zawierających duże ilości różnych błonników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here