Odświeżacze powietrza

Każdy lubi wejść do pomieszczenia, w którym ładnie pachnie. W tym celu kupujemy odświeżacze powietrza o różnych wymyślnych zapachach, ale niestety – nie wszystkie działają tak, jak powinny. Od czego to zależy? Jaki rodzaj jest najbardziej wydajny? Czy znaczenie ma firma?

Neutralizator vs. odświeżacz maskujący

Na początek warto wyjaśnić, jaka jest różnica między odświeżaczem neutralizującym, a odświeżaczem maskującym. Terminy te są często używane wymiennie, ale tak naprawdę znaczą co innego.

Neutralizator usuwa nieprzyjemny zapach z otoczenia, pozbywając się jego cząsteczek. Są one niszczone, w związku z czym zapach całkowicie znika. Co istotne, takie odświeżacze rzadko są też zapachowe tzn. nie zostawiają żadnej pożądanej woni. Neutralizatory służą głównie do użytku profesjonalnego.

Odświeżacze powietrza są najczęściej maskujące. Oznacza to, że uwalniają swój zapach, jednocześnie maskując nieprzyjemny, którego chcemy się pozbyć. Wbrew pozorom są to skuteczne produkty i, co warto podkreślić, często również neutralizujące (chociaż na nieco innej zasadzie niż neutralizatory).

Jaki rodzaj wybrać?

Najpopularniejsze odświeżacze powietrza dostępne są jako aerozole, ale to jedynie kropla w morzu możliwości. W większości sklepów (zwłaszcza online) możemy kupić co najmniej kilka różnych środków zapachowych. Rekordzistą jest chyba General Fresh, w którym znajdziemy aż 18 rodzajów takich środków!

Jaki odświeżacz jest więc najlepszy? Jaki działa najdłużej? Z pewnością te, które długo uwalniają zapach np. zapachowe patyczki lub dynie, działają dłużej od tych w aerozolu. Niemniej wszystko zależy od jakości odświeżacza, bo nie wszystkie są równie dobre i wydajne.

Po czym poznać dobry odświeżacz powietrza?

Przetestowanie odświeżacza przed zakupem byłoby trudne, więc niestety jakość możemy sprawdzić dopiero po wypróbowaniu środka w domu. Na szczęście istnieją rzeczy, które co nieco podpowiadają.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na producenta. Czy znany jest ze swoich odświeżaczy? W jakim typie produktów się specjalizuje? Ma rozbudowaną ofertę? Ile zapachów oferuje? Czy podaje sugerowany czas działania produktu? Po przeanalizowaniu wszystkich tych rzeczy na pewno bez problemu odpowiesz sobie, czy warto dany produkt przetestować, czy też nie.

Rodzaj zapachu

Pamiętaj też, że nie każdy odświeżacz powietrza nadaje się do każdego typu pomieszczenia. W zależności od zapachu i formy jedne mogą być bardziej wskazane w łazience, inne w salonie. Do pomieszczeń typu toaleta czy kuchnia polecane są odświeżacze cytrusowe i leśne. Do pokoi dziennych czy sypialni zapachy słodkie i kwiatowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here