Pastuch elektryczny musi być odpowiednio dobrany

Jeśli zależy Ci na tym, by pastuch elektryczny spełniał powierzoną mu funkcję, musisz pamiętać o wyborze jego odpowiedniego modelu, a także o prawidłowej instalacji urządzenia. Tylko właściwie dobrany model ogrodzenia zapewni należytą ochronę pastwiska. Z jednej strony zabezpieczy zwierzęta hodowlane przed zewnętrznymi intruzami, z drugiej strony zapobiegnie ich ucieczce. Ostatecznie pastuchy elektryczne najczęściej wykorzystuje się do zabezpieczania pastwisk dla bydła, kóz i owiec, a także do wygradzania wybiegów dla koni. Oczywiście na rynku znajdziesz również urządzenia przeznaczone do zabezpieczania wybiegów dla mniejszych zwierząt m.in. dla psów czy królików.

Rodzaje ogrodzeń elektrycznych

W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy ogrodzeń elektrycznych: stałe i sezonowe. Te pierwsze mają solidniejszą konstrukcję, wykonane są z trwalszych materiałów, które przetrwają więcej niż jeden sezon. Do budowy tego typu ogrodzenia wykorzystuje się masywne słupki drewniane, siatki metalowe i dobrej jakości drut ocynkowany przewodzący prąd. Elektryczny pastuch w wersji sezonowej, przeznaczony do wyznaczenia tymczasowego terenu pastwiska, już tak solidnej konstrukcji posiadać nie musi. W tym przypadku miejsce mocno osadzonych w ziemi słupków drewnianych zajmują lekkie słupku plastikowe, z włókna węglowego, ewentualnie pręty stalowe, które łatwo wbić w ziemię. W przypadku ogrodzeń sezonowych najczęściej stosuje się specjalne rodzaje taśm przewodzących prąd, które łatwo zainstalować na słupkach i w razie potrzeby zdemontować.

Jaki model pastucha wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju urządzenia zależy przede wszystkim od tego, jaki cel ma spełniać. Elektryczny pastuch musi zostać wyposażony w elektryzator o odpowiedniej mocy działania – napięcie prądu musi być na tyle wysokie, by po zetknięciu z ogrodzeniem zwierzę odskoczyło. Krótkotrwałe uczucie bólu nie wyrządzi zwierzęciu krzywdy, jednak odstraszy je od podejmowania kolejnych prób sforsowania ogrodzenia. Warto przy tym pamiętać, że wartość napięcia prądu powinna być różna dla różnych gatunków zwierząt. O ile w przypadku drobnych zwierząt, takich jak króliki czy psy wartość prądu nie musi być duża, by ogrodzenie okazało się skuteczne w działaniu, to już w przypadku bydła czy owiec, które mają grubą wełnę, wartość napięcia prądu musi być odpowiednio wyższa.

Szukając właściwego modelu pastucha elektrycznego, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze tego typu urządzenie, jakie instalujesz i nie masz w tej kwestii większego doświadczenia, warto byś skorzystał z rad sprzedawcy lub zatrudnił firmę, która specjalizuje się w instalacji takich ogrodzeń.

Artykuł powstał we współpracy z https://panfarmerek.pl/pol_m_Pastuchy-ogrodzenia-elektryczne_Pastuchy-gotowe-zestawy-ogrodzeniowe-363.html

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here